EGE Haber Girişi : 28 Mayıs 2021 13:37

Tekne faciasında kaptana istenen ceza belli oldu

İzmir’de 2 Ağustos 2020’de 5 kişinin yaşamını yitirdiği tekne faciasına ilişkin davada, tekne kaptanı hakkında 22,5 yıla kadar hapis istendi.

Haber Merkezi - İzmir’in Foça ilçesinde Kumburnu mevkiinden 2 Ağustos 2020’de denize açılan ve içinde 10 kişinin bulunduğu “Egemm” isimli tekne, Atatürk Adası yakınlarında rüzgarın da etkisiyle alabora olup, batmıştı.  Kazada  Şennur Avcı (41) ile Sermin Özerman (38), kızı Elif Naz Özerman (15) ve oğlu Çınar Ege Göksoy’un (8) hayatlarını kaybetmişti. 

radisson ilanı

Olaya ilişkin Karşıyaka 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki görülen duruşmada  tekne kaptanı hakkında 22,5 yıla kadar hapis istendi.

Duruşmaya, tutuksuz sanık kaptan Adem D., SEGBİS ile bağlandı. Müştekiler Sudenaz Çolak, Kardelen Coşkun ile taraf avukatları ise duruşmaya katıldılar. Daha sonra savcı, esas hakkındaki mütalaasını okudu. Sanığın kapasitesi 4-5 kişi olan tekneye 10 kişi alarak can güvenliğini tehlikeye attığı, kazanın meydana gelmesinde asli kusurlu olduğu, olay günü alkol aldığı ve ağır kusuruyla 5 kişinin ölümüne, 4 kişinin yaralanmasına sebebiyet verdiğini belirten savcı, Adem D.’nin üzerine atılı suçu bilinçli taksirle işlediği gerekçesiyle 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, sanık hakkındaki adli kontrol hükümlerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.