• velx
GÜNCEL Haber Girişi : 29 Aralık 2022 14:57

SGK'den EYT açıklaması: Kanun çıkmadan aylık bağlanamaz

Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik hakkı kazananlara yönelik duyuru yaptı, "Kanun yürürlüğe girmeden Aylık Bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir" dedi.

 Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) emeklilik hakkı kazanmasıyla kurum önünde uzun kuyruklar oluşmasının ardından açıklama yaptı. SGK, yasal düzenleme yürürlüğe girmeden aylık bağlanmasının mümkün olmadığını bildirdi.

voyage otel

SGK'den yapılan açıklama şöyle:


"28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e-Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır.

Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca Aylık Bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir. İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır.

Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır."