• Nevavprestij
EKONOMİ Haber Girişi : 02 Nisan 2024 11:11

Bodrum turizm sezonunu ilgiyle karşılıyor! Rezervasyonlarda yüzde 10 artış var

Bodrum turizm sezonunu ilgiyle karşılıyor! Rezervasyonlarda yüzde 10 artış var
Bodrum yeni sezona yoğun taleple girecek. Geçen yıllara kıyasla rezervasyonlarda yüzde 10’un üzerinde artış var. Sektör temsilcileri bu sezonun iyi geçeceğini ifade ediyor. Bununla birlikte artan maliyetler işletmeler açısından da risk oluşturuyor

(BODRUM) Selçuk Arslan -  Muğla’nın Bodrum ilçesi turizm sezonuna hazırlanıyor. 1 Nisan itibariyle resmi olarak açılacak olan turizm sezonu için hedef bu sene 1 milyon üzerinde turist olarak belirlenmiş durumda. Geçen sezonlardan farklı yer olarak nitelikli ve döviz girdisi yüksek turist politikası izlenecek. Alınan bilgilere göre sezon öncesi rezervasyonlara yansıyan talepler olumlu. Geçen sezonlara oranla yüzde 10 oranında bir rezervasyon artışı var.  

voyage otel

 

 

Turizmciler açısında sorun oluşturan etken ise yüksek enflasyon ile birlikte maliyet artışı. Geçtiğimiz seneye oranla bu maliyetler yüzde yüzü çekmiş durumda. Özellikle Bodrum’daki işletmeler aradaki farkı oda satışlarına yansıtamıyor. Bu oranının ancak yüzde 20’sini yansıtabilmekte. Yüksek oranda yapılacak bir artış rezervasyon iptaline neden oluyor. Bu durum işletmeler açısında en büyük sorun.    

 

Geçtiğimiz sene de benzer durumlar yaşanmıştı. Özellikle sezon ortasında asgari ücretin yükselmesi ve döviz kurunda yaşanan haraketlilik maliyetlerin artmasında neden olmuştu. Bu durum karşısında birçok otel küçültme kararı almış ve eleman çıkarmıştı. Ayrıca geçen sen için 1,5 milyon turist hedefleyen Bodrum’da bu rakama yaklaşsa da hedefe ulaşılamamıştı.
 

DENGİZ: BODRUM’A İLGİ VAR 

 

Sezona sayılı günler kala turizm sektöründe yaşanan gelişmeleri sektör temsilcileriyle değerlendirdik. Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz,  Geçtiğimiz yıl hava ve deniz yolu ile 970 Bin turist sayısına ulaştıklarını ve bu yıl ise 1 milyonun üzerine çıkmayı hedeflediklerini söyledi. Yaptıkları çalışmalar sonucu Bodrum’a olan ilgiyi pozitife çevirdiklerini ifade eden Dengiz, “Esasen kişi sayısından daha da önemli olan kişi başı döviz getirisi ve biz bunu yükseltmeliyiz. Fakat iç ve dış turizmde rakip ülkelerden pazar payı alabilmek adına indirimler uygulamaktayız ki bu da kişi başı döviz getirisini düşürmekte.  Tur operatör ve havalimanları ile yaptığımız toplantılar olumlu sonuçlar vermekte. Bu anlamıyla bizler bu sene ciddi pazarlama faaliyetleri de yürüttük. Yurt içi ve yurt dışında bir çok fuara katıldık. Ciddi sonuçlar aldık. Şuan yüzde 10’luk bir talep artışı var. Rezervasyonlar iyi. Beklenmedik bir durum yaşanmazsa bu sene iyi gidecek” dedi.

 


Oteller sezona hazır olduğunu belirten Dengiz, seçimler nedeniyle yol bakımlarının yapılmadığını, diğer gerekli önlemlerin alınmadığını söyledi. Deniz, “ Otellerin büyük bir çoğunluğu 1 nisan itibarı ile sezonu açacak fakat bir bütüncül planımız yok. Bu esas sorunumuz. Plan olmadığı için sürdürülebilir turizm yapamıyoruz. Belediye, odalar, dernekler birleşip 10 veya 20 yıllık turizm master planı oluşturmalı, Bodrum'un buna ihtiyacı var. Bunun da takipçisi olacağız” diye konuştu. Deniz, başta Hollanda, Polonya ve Almanya gibi Avrupa destinasyonlarının Bodrum’u tercih ettiklerini söyledi.

 

YÜZDE 10’UN ÜZERİNDE ARTIŞ


Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Sabahattin Duman, da talep artışı olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Duman,  “Bodrum özelinde rezervasyonlar geçtiğimiz yılın %10-15 üstü öngörülüyor. Dış piyasada Rusya Ukrayna pazarının kaybından sonra İngiltere, Almanya ve Polonya pazarlarından talep oluşturmaya çalıştık. Nitekim bu çalışma sonuç verdik son iki sezondur ciddi talep vardı. Bu sene de talep artarak sürüyor. Tabi bu bağlamda uçak bağlantılarımızın iyileştirilmesi ile kontratlarımızı yükselttik. Fakat yurtdışından Bodrum'a direkt uçuşların daha da çoğalması gerekli.” Dedi.

 

 

Enflasyonla birlikte işletmelerin maliyet artışı yaşadığını belirten Duman, “ Fiyat politikamıza değinirsek; ekonomi ve enflasyon oranı fiyat politikamızı belirlerken işimizi zorlaştırmakta. açıklanan enflasyon %60 olsa da sokak enflasyonu bunun çok daha üzerinde. geçtiğimiz yıl 20bin Lira olan ortalama personel maliyetimiz bu yıl 45-50 bin Lira civarında ve dış piyasada Mısır gibi Hırvatistan çok ciddi rakiplerimiz varken, işletme maliyetlerimizin yükselmesine rağmen bunu kişi başı günlük konaklama fiyatlarımıza tam olarak yansıtamıyoruz. Seçim atmosferi dolayısıyla belediye hizmetleri oldukça yavaşladı, seçim sonrası bu durumun düzelmesini bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.