GÜNCEL Haber Girişi : 14 Mayıs 2024 10:09

Bodrum Deniz Müzesinden 18 Mayıs Müzeler Gününe Özel Program

Bodrum Deniz Müzesinden 18 Mayıs Müzeler Gününe Özel Program
Müzeler Günü’ne dahil olan söyleşi, atölye ve rehberli turlara katılım ücretsiz olup 18 Mayıs Müzeler Günü’nde Bodrum Deniz Müzesi güne özel uzun saatler ile 09.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.

 

 

voyage otel

Bodrum Belediyesi Kültür AŞ bünyesinde faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Bodrum Deniz Müzesi 18 Mayıs Müzeler Günü programını açıkladı. Ülkemizin de üyesi olduğu Uluslararası Müzeler Konseyi'nin (ICOM) ilan ettiği, tüm dünyada ve ülkemizde 1982'den bu yana 18 Mayıs Müzeler Günü ve devam eden haftada kutlanan Uluslararası Müzeler Haftası’nın 2024 teması ise "Eğitim ve Araştırmalar İçin Müzeler" olarak belirlenmişti. Eğitim ve araştırma faaliyetlerine sıkça yer veren Bodrum Deniz Müzesi, bu temaya uygun bir Müzeler Günü programı oluşturdu. Müzeler Günü’ne dahil olan söyleşi, atölye ve rehberli turlara katılım ücretsiz olup 18 Mayıs Müzeler Günü’nde Bodrum Deniz Müzesi güne özel uzun saatler ile 09.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilecek.
 
 
18 Mayıs Müzeler Günü Programı
 
Saat:13.00
Konferans- Deniz Ülkesi: Müzenin Sürekliliğinde Sanatın İzi
Konuşmacı: Canan Cürgen Gültaş, Müzebilimci-Küratör
 
Serginin küratörlerinden müzebilimci Canan Cürgen Gültaş, Deniz Ülkesi sergisinin Bodrum Deniz Müzesi koleksiyonuyla nasıl ilişkilendiğini, müzenin mekân ve belleğinde sanatın izinin etkilerini anlatacak.
Saat:14.00
 
Deniz Ülkesi Sergi Turu
 
Sergide eserleri yer alan sanatçılardan Banu Birecikligil, Ebru Nakamura, Elvan Erdin, Canan Cürgen Gültaş, Gülşah Bayraktar, Samantha Louise Emery, Züleyha Altıntaş’ın katılımıyla gerçekleşecek sergi turu kapsamında sanatçılar, tura katılacak ziyaretçilerin eserler hakkındaki sorularını yanıtlayacak.
Saat: 16.00
Atölye- Koleksiyonculuk 13+ Yaş
Koleksiyon nedir, koleksiyonculuk nedir, koleksiyon sahibi olmak için neler yapmamız gerekir? Ne tür nesnelerin koleksiyonları yapabiliriz? Bu atölyede Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Volkan Acar eşliğinde tanınacak, müze tarafından verilen kabuklar ile deniz kabuğu koleksiyonu oluşturacağız.
Eğitmen: Volkan Acar
Kontenjan: 20 kişi
Rehberli geziler ve atölyelere katılım için rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.
Rezervasyon ve detaylı bilgi için aşağıdaki seçenekler üzerinden bize ulaşabilirsiniz.
444 00 48 (dahili 4225)
Instagram DM, [email protected]
Bodrum Deniz Müzesi Hakkında:
Bodrum Belediyesine bağlı özel müze olarak faaliyet gösteren Bodrum Deniz Müzesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Belediyesinin önemli katkılarıyla 15 Ekim 2011 tarihinde ziyarete açılmış; Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu, Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu ve 6.000’e yakın kabuğun yer aldığı Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonları ile Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten günümüze intikal eden belgeleri, objeleri ve değerleri üzerinde deniz tarihimizi aydınlatacak bilimsel araştırmaları yaparak deniz ve denizcilik kültürüne sahip çıkmak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.
Müze, Bodrum ile özdeşleşmiş entelektüel yaşam ustası Halikarnas Balıkçısının albümünden seçilmiş özel fotoğraflarıyla yaşamından kareler, tarihi belgeler, kendi kaleminden yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve kişisel eşyaları ile kızı İsmet Kabaağaçlı ve Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlunun Prof. Dr. Şadan Gökovalı’nın bağışları ile zengin bir arşive sahip. Bodrumlu sanatkâr/usta Ali Kemal Denizaslanı tarafından yapılan 48 adet geleneksel tekne modelleri müzede süngercilik, balıkçılık ve nakliyecilik koleksiyonları olarak sergilenmekte. Portal üzerinden arşivini ve koleksiyonlarını araştırmacılara ve meraklılara sunmak için faaliyetlerine ve çalışmalarına devam etmekte olup eğitim programları, çocuk atölyeleri, etkinlikler, programlar, birçok proje sahipliği ve proje ortaklığını yürütmektedir. Aynı zamanda müze kurumsal bünyesinde kurulan Bodrum Deniz Müzesi Yayınları ile, bölgenin denizcilik kültürü ve tarihi ile ilgili yayınlarını okuyucuyla buluşturmaya devam etmektedir.
 
 
Daha fazla bilgi için:
Adres: Çarşı Mah. Nazım Hikmet Sokak No.4/1
Tel.: 444 00 48 dahili 4225
https://bodrumdenizmuzesi.org/