EGE Düzenleme Tarihi : 13 Kasım 2020 14:14 Haber Girişi : 13 Kasım 2020 14:15

Türkiye’nin İlk İlçe Atlasına Okurlardan Yoğun İlgi

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 10.Yayını ‘Aliağa Coğrafya Atlası’ Aliağa Belediyesi’nin Kasım ayı hediyesi olarak kitapseverlerle buluşmaya devam ediyor.

Aliağa Belediyesi, Türkiye’nin ilk ilçe atlası olma özelliğine sahip ‘Aliağa Coğrafya Atlası’nı Kasım ayı kitabı olarak okuyucularına armağan ediyor. 1 Kasım’da başlayan dağıtım yoğun ilgi ile devam ediyor. Okurlar, Aliağa Coğrafyası ile ilgili önemli bilgileri barındıran eseri Aliağa Belediyesi merkez binasında faaliyet gösteren Hilal Masa’dan ücretsiz edinebiliyor.

 

Aliağa Belediyesi’nin ‘Oku, Okut’ projesi kapsamında sürdürdüğü ‘her ay bir kitap’ kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Kampanya dâhilinde Doç. Dr. Emre Özşahin ile Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu tarafından hazırlanan ‘Aliağa Coğrafya Atlası’nın dağıtımı okurlardan yoğun ilgi görüyor. 120 sayfalık büyük boy eser Aliağa ile ilgili coğrafi verilerin toplanması, görselleştirilmesi, analizi ve dağıtımı bakımından önem taşıyor.

 

Öğrencilere, Yatırımcılara ve Bilimsel Çalışma Yapacaklara Işık Tutuyor

 

‘Aliağa Coğrafya Atlası’ kentin jeolojik, jeomorfolojik, iklim, hidrografya, toprak, bitki örtüsü, nüfus, yerleşme, tarım, hayvancılık, arazi kullanımı, sanayi, ticaret ve turizm özelliklerini okuyucuya tanıtıyor. Ayrıca yayın, zengin bir harita ve fotoğraf içeriğiyle desteklendi. Aliağa Belediyesi’nin destekleriyle hazırlanan çalışma Aliağa ve coğrafya bilimi adına önemli bir görsel başvuru kaynağı niteliği de taşıyor. Kitapta yer alan yazılı ve görsel veriler başta yöre insanı olmak üzere turistlere, öğrencilere, yatırımcılara ve bilimsel çalışma yapacaklara ışık tutuyor.

 

Görsel İçeriklerle Destekleniyor

 

Atlasın içinde yer alan bilgiler, farklı kişi, kurum ve kuruluşlardan alınan tematik haritalar veya istatistiksel verilerin arazi çalışmaları eşliğinde toplanan yersel verilerle birleştirilip, bilgisayar ortamında işlenmesi sayesinde elde edildi. Stratejik konumu, zengin arkeolojik ve tarihi değerleri, doğal kaynakları, yüksek katma değerli ürün üretimi odaklı sanayi yapısı ile hem bölge hem de ülke genelinde yüksek potansiyel taşıyan Aliağa coğrafyasının, görsel açıdan okuyucuya sunulması ve kentin mekânsal olarak haritalanabilen yönlerinin tanıtılması amaçlandı.

 

Aliağa dışında ikamet eden kitapseverler ise kitaba https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi sayfasından dijital olarak ulaşabiliyor.