EGE Haber Girişi : 02 Mart 2021 23:25

Türkiye’nin en sağlıklı suyu Munzur Su artık Bodrum’da!

Adını Dersim’in Ovacık İlçesi’ndeki Munzur Vadisi’nden alan ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından birinci seçilen Munzur Su,  artık Bodrum’da.

Adını Dersim’in Ovacık İlçesi’ndeki Munzur Vadisi’nden alan ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından Türkiye’deki 294 kaynak su arasından birinci seçilen Munzur Su,  artık Bodrum’da. Sağlık Bakanlığı tarafından  8.45’lik Ph değeri ile Türkiye’nin en sağlıklı suyu olarak gösterilen Munzur Su Ortakent Mahallesi’nde hizmete başladı.  Munzur Su’ya Bodrum yarım adasının her noktasına ulaşmak mümkün. Evlere servisin yanı sıra  Opet benzin istasyonlarında, marketlerde Munzur su'yu bulmak mümkün 

 

Haber Merkezi - Adını Dersim’in Ovacık İlçesi’ndeki Munzur Vadisi’nden alan Munzur Su,  artık Bodrum’da. Ortakent Mahallesi’nde hizmete açılan Munzur Su, bayisinin Bodrum yarım adasının önemli noktalarına dağıtım ağı da bulunuyor. Alkali olması ve 8.45’lik Ph değeri nedeniyle Türkiye’nin en sağlıklı suyu olarak gösterilen Munzur Su, Sağlık Bakanlığı’nın Ocak 2018’de 294 kaynak suyu arasında yapmış olduğu analizlerde “bir numara” çıktı.

Munzur Su’yu diğer sulardan ayıran en önemli özelliği ise, sağlık ve gıda güvenliği sorunlarına karşı çözüm üretmek ve tüketiciyi bilinçlendirmek için oluşturulan Gıda Güvenliği Hareketi tarafından yapılan araştırmaya konu olması olmuştu. Yapılan araştırma sonucunda Munzur Su, Ph değeri de 8.45’lik oranla Türkiye’nin en iyisi olarak değerlendirildi. Türk Standartları içme sularındaki Ph değerinin 4,5 ile 9,5 arasında olmasını öngörüyor. Uzmanlara göre yüksek Ph’lı sular özellikle mide rahatsızlığı olanlar ile diyet yapanlara tavsiye ediliyor.

 

“Tüketiciler gönül rahatlığıyla tüketebilir”

 

Munzur’un lezzetini  ve sağlıklı suyu Bodrumlularla buluşturan isim ise Ferhat İde oldu.  Munzur Su hakkında gazetemize konuşan İde,  Suyun Ph değerine vurgu yaparak, “Suyumuzun Ph’si 8.45’tir.Türkiye’deki diğer doğal kaynak sularında bu değer 7 ile 8 arasında. Bizim suyumuz hakikaten her türlü sanayi ve endüstriyel kirlenmenin dışında; kimyasal, biyolojik kirlenmenin dışında bir alanda. Tamamen kaynağından olduğu gibi hiçbir işleme tabi tutmadan ambalajlayıp tüketiciye ulaştırıyoruz. Tüketiciler gönül rahatlığıyla tüketebilir” dedi. İde, Tüketicilerin içtiği suyun niteliğini bilmesinin önemine değindi. İde, “Su, sadece insanın susuzluğunu gideren bir şey değildir. Su, insanın bazı temel ihtiyaçları için gerekli bir gıdadır. Tüketicilerin bilinçli olması, tükettiği suyun niteliğini ve değerlerini bilerek tüketmesi lazım” şeklinde konuştu.

 

Sağlık açısından su içilmesi uyarısında bulunan İde, “Pek çok insan gün içinde yoğunluktan, unutkanlıktan ya da farklı sıvı içecekleri sık tükettiği için yeterli su tüketemiyor. Ancak uygun miktarda su tüketimi böbrekler, kalp ve karaciğer başta olmak üzere bütün organlar için hayati önem taşıyor. Az su içilmesi ise kilo alımından ciddi hastalıklara kadar pek çok olumsuz tabloya neden olabiliyor.  Canlıların yaşayabilmesi için hayati öneme sahip olan su, bütün biyolojik yaşamı ve faaliyetleri ayakta tutmaktadır. Yeryüzündeki suyun sadece %3’ü tatlı su kaynaklarıdır. Bu tatlı su kaynaklarının da büyük bir çoğunluğu buzullarda bulunmaktadır. Biyolojik bir çözücü olan su vitamin ve minerallerin vücutta taşınmasını ve çözülmesini sağlamaktadır. Yeterli ve sağlıklı su tüketilmemesi başta böbrekler olmak üzere, kalp, karaciğer gibi organlarda hayati olumsuzluklara yol açarken, vücut ısısında dengesizlikler, ciltte kuruluk, hazımsızlık, baş ağrısı ve unutkanlığa neden olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

“Başka içecekleri suya tercih etmeyin”

 

“Başka içecekleri suya tercih etmeyin” diyen İde,  sözlerini şöyle sürdürdü:  “Hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yeterli miktarda suyun tüketilmesi gerekmektedir. Günde 8-9 bardak veya 2-2,5 litre su tüketmek vücudun su ihtiyacını karşılamaktadır. Suyun tadını sevmeyenler ya da mide bulantısı yaşayanlar; dilimlenmiş meyve dilimleri veya havuz, kereviz gibi sebzelerde suyu tatlandırabilirler. Çay, kahve gibi içecekler vücuttan su atımını artırdığı için suyun yerine konmamalıdır”

 

Neden alkali su içmeliyiz?

 

Munzur Suyun, en önemli özelliğinin sudaki alkali oranı olduğunun altını çizen İde, “Tüketilen gıdaların, vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiye dönüşmesi "oksidasyon" ile olur. Ancak aldığımız gıdaları enerjiye dönüştüren bu oksidasyon süreci sonrasında asidik atıklar ortaya çıkar.  Vücudumuz, bu atıkların büyük bir bölümünü, idrar ve terleme yoluyla atar fakat tamamından kurtulamaz.  Atılamayan asidik atıklar, zaman geçtikçe vücudumuzun bazı bölgelerinde birikmeye başlar. Kolesterol, yağ asitleri, ürik asit, böbrek taşları, üre, sülfat ve fosfatlar bu birikimin sonucudur. Sonuçta, vücudumuzda biriken bu atıklar, hem hızlı yaşlanmaya hem de yaşlılığa bağlı pek çok dejenerif hastalığın başlamasına neden olur.  MUNZUR SU vücudun asit-alkali dengesini koruyarak kişinin fiziksel, zihinsel, ve emosyonel performansını arttırmaktır. Kişinin kilo kontrolünü sağlamak, mevcut hastalıklarının tedavisinde tıbbi destek olmak ve koruyucu tıp uygulamalarıyla uzun süreli sağlık halini korumaktır.  Uzun süre genç kalmak ve hastalıklardan korunmak için, asidik atıkları nötralize ederek onların vücuttan atılmalarını sağlamak gerekir. Bunun da en güvenli ve kolay yolu MUNZUR SU içmektir”diye konuştu.

Munzur Su adresi şöyle:

Müskebi mahallesi, Gölbaşı Sk. no.26/2, 48420 Bodrum/Muğla

Tel: 0552 677 48 48