POLİTİKA Haber Girişi : 05 Ekim 2021 09:46

"Türkiye’de enflasyon yüzde 35’in altında değil"

Eylül ayı enflasyon rakamları açıklandı. CHP Ekonomi Masası Üyesi ve İzmir Milletvekili Bedri Serter açıklanan rakamların sokaktaki enflasyonu yansıtmadığını dile getirdi.

Haber Merkezi - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon; eylülde yüzde 1,25 artarken, yıllık bazda ise yüzde 19,58 oldu. TÜİK’in açıklamasının ardından enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığına dair eleştiriler gündeme gelirken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ekonomi Masası Üyesi ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, açıklanan rakamalrı değerlendirdi.

radisson ilanı

 

‘HALKIMIZ İNANMIYOR’


Eylül ayı enflasyon rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Ekonomi Masası Üyesi ve İzmir Milletvekili Bedri Serter, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tarım Kredi Kooperatifi Marketi hakkında yaptığı açıklamalara da değindi.

Serter, “Enflasyon oranlarının açıklanan seviyelerde olduğuna halkımız da inanmıyor, biz de inanmıyoruz. Gerçek enflasyon bu rakamlarda değil. Cumhurbaşkanı artık pazarcılık, marketçilik yapmaya başladı, kendisini marketlerin rakibi gibi görüyor. Bu fiyatların artışın ana sebepleri, hükümetin son 5 yılda yaptığı hatalar. Tek adam rejimi ile ekonominin ne hale getirildiğini artık kendi de kabul etti. Tarım Kredi Kooperatifleri senelerdir var. Cumhurbaşkanını yeni mi aklı başına geldi, bu tarım kredi kooperatiflerine market açtıralım diye. Tarım Kredi Kooperatiflerinin asıl amacı; köylüye, ziraat ve tarımla uğraşana destektir, senelerdir serbest piyasa ekonomisini savunan hükümetin burada kamunun desteğiyle serbest piyasa ekonomisine müdahil olmak değildir. Ondan dolayı bu enflasyon oranlarına hiçbir şekilde inanmıyorum. Enflasyon oranını en iyi tespit eden emekli ağabeylerimiz, ablalarımız… Yüz gram peyniri hangi marketten daha ucuz alırız diye günde 5-6 market geziyorlar. Her ilde 1500 liraya geçinen emekli insanlarımız var. Fiyat artışlarının nereden nereye geldiğini onlardan öğrensinler” diye konuştu.

 

"Türkiye’de enflasyon yüzde 35’in altında değil"

 

Sokaktaki enflasyonun yüzde 35’ten aşağı olmadığını söyleyen CHP’li Serter, “Şu an Türkiye’de enflasyon yüzde 35’in altında değil. Ve bu ortalama temel gıda maddeleri üzerinden, basit şeyler üzerinden değil. 2011 yılından bugüne baktığımız dolar 9 kat artmış. İşte enflasyonun gerçek rakamları burada. Çünkü yüzde 80 ithalat yapan, yüzde 20 istihdam yaratan bir ekonomiye sahibiz” dedi.

 

Kaynak: izgazete