EGE Haber Girişi : 29 Temmuz 2022 15:34

TOKİ Bodrum'da konut projesien başlıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye’nin birçok ilinde yapılan projelerin arasında Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı  Mumcular Mahallesi’ nde 1000 vatandaşın yaşabileceği konut projesinin kısa zamanda hayata geçirileceği açıklandı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Türkiye’nin birçok ilinde yapılan projelerin arasında Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı  Mumcular Mahallesi’ nde 1000 vatandaşın yaşabileceği konut projesinin kısa zamanda hayata geçirileceği açıklandı. Projenin detaylarının Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağı bildirildi.

voyage otel

 

Mumcular Mahallesi’nde proje için uygun hazine arazisi belirleme çalışmalarının sürdüğü ve kısa süre içerisinde projenin yapılacağı arazinin belirleneceği ileri sürüldü. Bodrum’a yapılacak konutlar, Bodrum mimarisine uygun olacak. Bölgede yapılacak konut sayısı henüz net olarak öğrenilemezken, yapılacak konutlarda binden fazla vatandaşın konaklayabileceği bilgisi edinildi.

 

PROJEYİ ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan dar gelirlilere ucuz konut ve arsa müjdesini Ağustos ayında açıklayacak. 81 ilde 150 bin sosyal konut yapılacak. Hazine arazileri vatandaşa açılacak. Ev ve arsalar 15 yıla varan vadelerle satılacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini 81 ilde başlatacaklarını belirtti.

 

Hem arsa hem de konutların satışında vatandaşa, 15 yıla kadar varan vade seçeneği sunulacak. Ev sahibi olmayan dar gelirliler için konutların yüzde 10 peşinatla satılması bekleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde TOKİ eliyle yapılacak konutlardan yararlanmak isteyen vatandaşların hane halkı geliri net 10 bin TL'den fazla olmayacağı belirtiliyor. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri, dul ve yetimler, engelliler ve emeklilere sosyal konutlarda belirli kontenjan da ayrılacak.

 

ORTAKENTTEKİ ARAZİ TOKİ’YE DEVREDİLDİ

 

Öte yandan Ortakent Mahallesi Üniversite Caddesi Kerem Aydınlar Ortaokulu arkasındaki hazineye ait 3 parseldeki, toplam 22.000 metrekare büyüklüğündeki arazilerin de TOKİ’ye devredildiği ve TOKİ’nin 353 ada 162 parsel, 250 ada 2 parsel ve 353 ada 160 parseldeki bu arazileri satışa çıkaracağı öğrenildi.