ŞU ÇEVRECİLER DE ÇOK OLUYOR! YÖNETİCİLERDEN İYİ Mİ BİLECEKLER?

  • Nevavprestij

Ülkemizde ki demokrasi biraz farklı yürüyor. Seçtiklerimiz bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı oluyor. Görevleri Anayasamızda belirtilen sistemi daha iyi yönetmeleri, bizlerin refah seviyesini artırmaları ve ülkemizi medeni ülkeler arasında saygın olarak üst seviyelere çıkarmak. Bunları yapmaları için bizler oy vererek belirli bir süre görev almalarını sağlıyoruz. Görev süreleri bittiğinde de tekrar aramıza dönmeleri beraber dostluk içinde yaşamaya devam etmeleridir.  

 

Seçtiklerimiz görev süreleri içinde yanlış yapıyorlarsa bu yanlışı sormak da vatandaşlık görevidir. Ekonomimiz kötü gidiyorsa, üretim kaynaklarımız yok edilmişse, işsizlik artmışsa, paramız yabancı paralar karşısında dibe vurmuşsa, saygınlığımız yok ediliyorsa, ülke içinde yapılan adam kayırmaları, sınav sorularının çalınmaları, parasını verdiğimiz uçaklarımızı alamıyorsak, dost bildiğiniz devletler sizin düşmanlarınızı destekliyorsa siz hala bir şey yapamıyorsanız vs. vs.  

 

Biz oy verdik soracağız sormalıyız da. Sizleri seçtik iyi yönetin dedik olmuyorsa iyi yönetim yoksa oyumuz namusumuzdur deyip soracağız. Soracağız neden ihaleler 5 iş adamına veriliyor. Başka adam yok mu? Soracağız neden doğa yok ediliyor? Neden işe alımlarda hala benim adamım olayı devam ediyor. Diğerler vatandaş değil mi? Neden neden neden diye.  

 

Demokrasi hazımsızlık değil demokrat bireylerin yönetimidir. Demokrat birey hakkını arayan araması gereken birey olmalıdır. Seçilenlerde kendine oy ve görev veren bireylere saygılı olmak ve itirazlarını dikkate almak zorundadır. Söz vardır.” ne oldum değil ne olacağım “olayını iyi algılamak gerekir.  

 

Ülkemiz Batı ve Doğu Kültürü arasında kalmıştır. Yapımızda her iki kültürden de etkilenme vardır. Bazen bazı kültürler ön plana çıkmaktadır. Ve insanlarımız ve seçtiklerimiz ağırlıklarını o yönde kullanırlar. Bazen Batıya bazen de doğuya yaklaşırız. Tabii bu da seçtiklerimizin yeteneğine yönlendirmesine bağlı olarak değişir.

 

Mustafa Kemal Atatürk zaman içinde dünya standartlarında bir lider olarak kabul edilmiştir. Tabii onunda bu mücadele içinde hataları olmuştur ama artıları sayesinde liderlikte hep kalmıştır. Ülkeler arası ilişkilerinde hep mesafeli olmayı başarmıştır. Ciddi bir yaklaşımla ülke liderleriyle dost kalmayı başarmıştır.  

 

Bizler oy verip sistemi bir süreliğine siz yönetin dediğimiz insanlara, yaptıkları her yanlışta karşılarında olacağımızı bildirmemiz bizim görevimizdir. Vatandaşlık görevimizdir. Gelecek kuşaklara bırakacağımız mirastır.