• Nevavprestij
KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 25 Mayıs 2024 11:04

Muğla Mutfağı Kitabının Tanıtımı Gerçekleştirildi

Muğla Mutfağı Kitabının Tanıtımı Gerçekleştirildi
Bodrum Kalesi’nde düzenlenen etkinlikte Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık ile eşi Sevim Akbıyık, Muğla Valiliği koordinesinde hazırlanan “Antik Çağ’dan Günümüze Muğla Mutfağı” kitabının tanıtımına katıldı.

Programda, Muğla mutfak mirasının tanıtımı ve markalaşması, bölgede gastronomi turizminin canlandırılması hedeflenerek oluşturulan kitapta yer alan tariflerin içinden oluşturulan özel menü ile her yemeğin mitolojisi-tarihsel hikayesi davetlilere anlatıldı ve tadım etkinliği yapıldı.

voyage otel

 

 

Muğla Valiliği koordinesinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kapurcuk Kültür ve Gastronomi İşletmesi ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile;  kitap yazımı proje koordinatörü Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu  Proje Uzmanı Doç.Dr. Buket Ballıel Ünal, Editörler; Girişimci ve Kapurcuk Marka Direktörü Av. S. Ece Baysal,  Öğr Gör. Dr .Selma Atabey,  Öğr Gör. Dr. Alper Gölbaş, tüm kazı başkanları ve bölüm yazarları ile hazırlanmıştır. Antik döneme ait 35, Osmanlı dönemine ait 6, yöresel ve günümüze ait 25 yemek tarifi ile toplam 66 tariften oluşmaktadır.

 

Antik Çağ’dan Günümüze Muğla Mutfağı kitabı; tüm kazı başkanlarından bölgelerine ait yemek kültürü verileri, bölüm yazarları tarafından kaleme alınan ilçenin coğrafi konumu, demografik özellikleri, tarihi, yazarın kazı çalışmalarını yürüttüğü alanlarda yapılan kazılar sırasında tespit edilen arkeolojik veriler, editörler tarafından yazılan ürün bazlı bölümleri,  mutfağımızı yüzyıllardır zenginleştiren ürünleri ve tarihten bugüne yemek tarifleri ile oluşturulmuştur.