EGE Haber Girişi : 14 Ağustos 2021 11:25

Muğla'da yüzlerce binaya ilişkin yıkım kararı verildi!

Yangınlarla boğuşan Muğla'da yaralar sarılmaya başlandı. Muğla Valiliği'nin öncülüğünde süren çalışmalar kapsamında  hasarlı olan evler tesbit edildi. Hasarlı 96 binanın ykımına karar verildi 

Yangınlarla boğuşan Muğla'da yaralar sarılmaya başlandı. Muğla Valiliği'nin öncülüğünde süren çalışmalar kapsamında  hasarlı olan evler tesbit edildi.

radisson ilanı

 

Konuya ilişkin Muğla Valiliği’nden yaptığı yazılı açıklama ile kamuoyunu bilgilendirdi. Açıklamada “Muğlamızın 13 ilçesinde tespit edilen 96 ağır hasarlı binanın yıkımına karar verilirken, bu binalardan 35’inin yıkımı gerçekleştirildi. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine yeni bina yapımı ile ilgili proje çalışmaları devam ederken, bir binanın yapımına başlandı”  ifadelerien yer verildi

 

Valilikten yapılan açıklamada Muğla’da yaşanan orman yangınlarının yaralarının hızla sarıldığı ifade edildiği açıkalamada “Muğla Valisi Orhan Tavlı Marmaris ilçesinde yangından etkilenen alanlarda sürdürülen çalışmaları yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi aldı. Muğlamızın 13 ilçesinde tespit edilen 96 ağır hasarlı binanın yıkımına karar verilirken, bu binalardan 35’inin yıkımı gerçekleştirildi. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yerine yeni bina yapımı ile ilgili proje çalışmaları devam ederken, bir binanın yapımına başlandı. Diğer yandan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarının giderilmesi için 752 kişiye toplam 5.134.085 TL nakdi yardım yapıldı. Tarım ve hayvancılık alanında 1035 evcil hayvanın tedavisi yapılırken mevcut hayvancılık faaliyetlerinin kesintisiz devamı için 638.630 kg kaba yem, 464.810 kg kesif yem üreticilere ulaştırılmış ve 20 adet hayvan barınma çadırı ile hayvanların barınma ihtiyacı karşılanmıştır." ifadelerine yer verildi.

 

 

Açıklamanın devamın ise şu ifadeler yer verildi:  "Yangından etkilenen kritik enerji nakil hatlarında acil onarımlar tamamlanmış olup haberleşme altyapısı 16 mobil baz istasyonu ile desteklenmiştir. Yangın sonrası tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çalışmalar kapsamında orman yangınlarının söndürüldüğü alanlarda Tabiat Varlıklarını Koruma Genel  Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekipleri Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllü vatandaşlarımızla işbirliği içerisinde yüzlerce kara kaplumbağası, diğer yaban hayatı canlılarının yanı sıra evcil hayvanlar da kurtarılmıştır.  Yanan bölgelerde doğal yaşamın tekrar canlanması için bilimsel çalışmalar başlatılmış olup bu çalışmalarda özellikle taş kovukları içerisinde kısmen korunaklı alanların oluştuğu tespit edilmiştir. Bu tip alanlardaki taş altlarında gümüş böceği gibi hassas türlerin hayatta kalabildiği saptanmıştır. 1785 hane ziyaret edilerek, Psiko-Sosyal destek ekipleri tarafından 5.967 vatandaşımıza psikolojik ilk yardım ve psiko-eğitim çalışmalarını kapsayan psiko-sosyal destek sağlanmıştır."