ÇEVRE -YAŞAM Haber Girişi : 28 Mart 2024 14:37

MIXX AWARDS Ödülleri'nde karbon ayak izi yok

MIXX AWARDS Ödülleri'nde karbon ayak izi yok
MIXX AWARDS Türkiye Sürdürülebirlik Kampanyası Kategorisi Ödülü, Tübisad tarafından Hatay'da üretildi

İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), bu sene 14.sünü düzenlediği MIXX Awards Türkiye yarışmasında sürdürülebilirlik odaklı bir yeniliğe imza atarak 'Sürdürülebilirlik Kampanyaları' kategorisini hayata geçirdiğini duyurdu. Bu yeni kategori, dijital reklam endüstrisinin çevresel etkisine dikkat çekmeyi ve karbon ayak izini azaltma konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor.

voyage otel

 

 

IAB Türkiye, IAB Europe'un 'Sürdürülebilir Dijital Reklamcılık için Ortak Taahhüt' girişimine ilk destek veren ve sözleşmeyi imzalayan ulusal derneklerden biri olarak, endüstri ve toplum genelinin iklim krizi konusunda bilinçlenmesinin önemine dikkat çekiyor; ayrıca, internet ve dijital reklamların çevresel etkisini azaltmanın hayati önem taşıdığını vurguluyor.  

 

 

IAB Europe'un paylaştığı verilere göre dijital reklamcılık sektörü, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 4 gibi bir payına karşılık geliyor. Standart bir reklam kampanyası yaklaşık 5.4 ton CO2 emisyonuna neden oluyor.
Kategori ödülleri TÜBİSAD'ın değerli destekleri ile elektronik atıklardan yararlanarak depremden etkilenen afet bölgesi Hatay'da bir zanaatkarın el emeğiyle ürettirildi. Üretilen ödül heykelcikleri, dijital reklamcılık sektörünün sürdürülebilirliğe verdiği önemi ve çevresel sorumluluğunu yansıtan bir yaklaşım sergiliyor. Bu heykelcikler, atıkların sanata dönüştürülmesiyle hem çevre dostu bir üretim sürecine işaret ediyor hem de depremden etkilenen afet bölgesindeki zanaatkârın el işçiliği sayesinde toplumsal dayanışmanın bir simgesi haline geliyor. 'Sürdürülebilirlik Kampanyaları' kategorisinde verilen ödüller, sektördeki karbon ayak izinin ölçülmesine ve azaltılmasına olanak tanıyan değerlendirme kriterleri ile dikkat çekiyor.

 

 

Yenilikçi, sorumlu ve sürdürülebilir çalışmalarıyla öne çıkan kampanyaları onurlandıracak ödüller, 15 Nisan 2024 tarihinde Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.  MIXX Awards Türkiye'nin bu girişimi, dijital reklamcılık endüstrisine sürdürülebilir bir gelecek yönünde ilham verirken, çevresel duyarlılığı artırma konusunda önemli bir platform sunuyor.