• Nevavprestij
EKONOMİ Haber Girişi : 03 Ocak 2024 12:04

Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu

Memur ve emeklinin zam oranı belli oldu
Buna göre işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı yılın ikinci yarısında gerçekleşen yüzde 37.5 olan Yİ-ÜFE kadar artırılacak.

HABER MERKEZİ -Türkiye'nin 2023 yılı enflasyonu belli oldu. TÜİK verilerine göre enflasyon Aralık 2023'te aylık yüzde 2,93 artarken, yıllık bazda yüzde 64,77 oldu. 6 aylık enflasyon verisinin belli olmasının ardından memur ve emeklinin maaş zam oranı da netleşti.

voyage otel

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2023 yılı Aralık ayı enflasyonunu açıklamasıyla birlikte, işçi emeklileri yanı sıra memur ve memur emekli maaşlarına uygulanacak artış oranları belli oldu.

 


Buna göre işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşı yılın ikinci yarısında gerçekleşen yüzde 37.5 olan Yİ-ÜFE kadar artırılacak.

 

Memur ve memur emeklilerinin maaşı ise biraz daha farklı hesaplanıyor. Bunlar geçen yılın ikinci yarısı için aldıkları yüzde 6’nın enflasyondan düşülmesiyle bulunan orana, 2024’ün ilk yarısı için toplu sözleşme kaynaklı olarak verilen yüzde 15’in eklenmesi sonucu bulunan oran kadar zam alacaklar.

Yani memur ve memur emeklilerinin maaşı yüzde 46.5 artacak.

 

ERDURSUN: EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 11 BİN 250 TL OLACAK

 

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, yarın açıklanacak enflasyon verisinin yüzde 3 ile 3.5 arasında değişiklik göstereceğini belirterek, sonuç olarak emekli ve memurlar için yıl sonu enflasyonun yüzde 38 çıkacağını duyurmuştu. 

 

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin yüzde 38'lik zamma ek olarak refah payı alacağını belirten Erdursun, en düşük emekli maaşları içinse seyyanen bir artışın muhtemel olduğunu belirtmişti. 

Erdursun, AK Parti hükümetinin 2009 yılından bu yana maaşlara yansıttığı refah payının bu yıl da uygulanacağını belirterek, yaklaşık yüzde 10 oranındaki refah payı eklemesiyle birlikte emekli maaşlarına yapılacak artışın yüzde 50 seviyelerine çekileceğini belirtmişti. 

Halihazırda 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının da yüzde 50 oranında artırılmasının muhtemel olduğunu hatırlatan Erdursun, en düşük emekli aylığı için 11 bin 250 TL'yi işaret etmişti. 

 

'EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 33 BİN LİRAYI GEÇECEK'


Memur ve emekli memurların durumunun farklı olduğunu vurgulayan uzman isim, bu kişilere ortaya çıkan enflasyon oranına ek olarak yüzde 9 oranında toplu sözleşme payı yansıtılacağını açıklamıştı.

Bir başka deyişle memur ve memur emeklileri, refah payının da eklenmesiyle birlikte yüzde 50 oranının üzerinde bir zam almış olacak. Bu rakamlarla birlikte en düşük memur maaşı da 33 bin lirayı geçecek