EKONOMİ Haber Girişi : 26 Nisan 2024 11:00

  Mehmet Şimşek: İlave adımlar atacağız

  Mehmet Şimşek: İlave adımlar atacağız
Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek," İlave adımlar atacağız. Bu adımlar daha çok maliye politikası alanında olacak" dedi.

HABER MERKEZİ-  Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuştu. Şimşek, Türkiye'nin makro ekonomik sorunlarıyla ilgili olarak, "OVP'ye baktığımızda en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Bunu destekleyici nitelikte mali disiplin öngörüyoruz. Türkiye'de sanayide dönüşümden kastımız ekonomideki kompleksiteyi artırıp Türkiye'deki sanayideki dönüşüm üzerinden zenginleşmesini refah olmasını sağlamak" dedi. 

voyage otel

 

"Hedefimiz sağlıklı, sürdürülebilir yüksek büyüme" vurgusu yapan Şimşek, "Merkez Bankamızın dezenflasyon patikası var. 2023 Haziran ayı ile 2024 Haziran dönemini hiçbir zaman dezenflasyon dönemi olarak görmedik. Biz bunu geçiş dönemi olarak gördük. Dezenflasyon bu dönemin ikinci yarısında başlayacak. Dolayısıyla dezenflasyona geçiş için para politikasında normalleşme süreci gerekiyordu. Ve bunu şu anda Merkez Bankamızın ifadesi ile başarmış durumdayız. Türkiye'nin makro ekonomik sorunlarını çözeceğiz" ifadelerini kullandı. 

 

 

"İlave adımlar atacağız. Bu adımlar daha çok maliye politikası alanında olacak" diyen Mehmet Şimşek, "Enflasyonu düşürmek bir süreç işidir, zaman alıyor. Türkiye'nin makro ekonomik sorunlarını çözeceğiz" dedi.