EKONOMİ Haber Girişi : 02 Ekim 2022 17:46

Maraton koşusunda İranlı Amani’ye destek

Ayhan Karahan, yarışmanın son 200 metresini İran’da öldürülen Mahsa Amani için “Mahsa’nın  Aydınlanması Yobazın Karanlığına Sığmaz” yazılı pankart ile koşarak yarışmayı bitirdi.

 

voyage otel

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bugün düzenlenen Bodrum Yarı Maratonu yarışmalarına 20 ilden yaklaşık 1300 sporcu katıldı. Yarışma İran’da öldürülen Amani’ye destek görüntülerine sahne oldu.

 

SAÇLARINI KAZITTI, YARIŞIN SONUNDA AMANİ PANKARTI AÇTI

 

Yarışmaların 10 kilometre kategorisinde saçlarını kazıtarak koşan ve 58 dakikada parkuru tamamlayan Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan, yarışmanın son 200 metresini İran’da öldürülen Mahsa Amani için “Mahsa’nın  Aydınlanması Yobazın Karanlığına Sığmaz” yazılı pankart ile koşarak yarışmayı bitirdi.

 

 MADALYASINI ÇYDD BODRUM ŞUBESİNE VERDİ

 

Yarışmada kazandığı ödül madalyasını kürsüde ÇYDD Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı’na hediye eden Karahan yaptığı açıklamada "Amani’nin saçlarıyla ördüğü özgürlük, çağdaşlaşma, laiklik mücadelesinin onurlu neferleri. Şundan emin olunuz “Asla yalnız yürümeyeceksiniz.” Dünyada insanın nefes aldığı her karışında kardeşleriniz olduğu gibi, bizlerin yaşadığı bu bereketli ve bir o kadarda acılı topraklarımızda da durum farklı değil. Yüreğimiz sizlerle atıyor. Gözümüz, kulağımız, aklımız, vicdanımız ve onurumuz oldunuz. İnanıyoruz ki kazanan siz ve sizin nezdinizde insanlık olacaktır. Bugün sizler için, koştum ve hayatımın en manalı yol alışlarından birisini yaşadım. İpi de yüreğimin, mücadelenizde attığı sizler için göğüsledim. Ama asıl ipi sizler göğüsleyeceksiniz. Bizimki sembolik önem taşıyor. Ama sizin göğüsleyeceğiniz ip, insanlığında aydınlanma milatlarından birisi olarak tarihe yazılacaktır. Biliyoruz kolay olmayacak” ifadelerini kullandı.

 

 MAHSA AMİNİ BÜYÜK ZAFERİN AYDINLANMA ÇİÇEĞİ OLARAK YAŞAYACAK

 

Karahan açıklamasının devamında ise “Şu anda onur madalyamı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne teslim ediyorum. Çünkü güvendiğim bu ellerde ve yürekte sizlerin ütopyanız ve hayalleriniz her zaman hayatiyetini muhafaza etti. Bizlere de umut ve bilinç olarak bu yüce idealleri taşıdı. Bu aydınlanma meşalesi örgütlenmenin şu an aramızda olmayan efsanevi bir önderi vardı. Adı Türkan Saylan. Türkan Saylan ömrü boyunca Türkiye’de Amaniler katledilmesin, baharlar kışa evrimlesin diye mücadele etti. Ülkemizin minik Amaniler’ine aş, emek, nefes, güneş oldu. Bu sebepten de, İran’daki karanlığın, ülkemizdeki uzantılarının da boy hedefi oldu. Sizlere saçlarınızda büyüyen özgürleşen rüzgarına savurmanız dileğiyle saçlarımı, Bodrum’un direnen yaşam sembolü olarak direnişinize ekmeniz için begonvilimizi, dayanışmamızın sembolik ifadesi olarak iletilmek üzere madalyamı gönderiyorum. En önemlisi bunlar sizlere ülkemizin aydınlamasının en önemli dinamikleri aracılığı ile geliyor. Kazanan aydınlanma, çağdaşlık, laiklik olacaktır. Yani sizler, yani bizler kazanacağız. Mahsa Amani de bu büyük zaferin aydınlanma çiçeği olarak sonsuza dek yaşayacaktır. " dedi