GÜNCEL Haber Girişi : 15 Mayıs 2024 17:54

Jandarma birlikleri orman yangını eğitimi aldı

Jandarma  birlikleri orman yangını eğitimi aldı

 

voyage otel

 

Ülkemizin en önemli zenginlik kaynaklarından biri olan ormanlarımızın yangıdan korunması, yangın ihtimalinin azaltılması ,çıkan yangınların en kısa sürede söndürülmesi için Geçtiğimiz günlerde toplanan Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu kararıyla kolluk kuvvetlerine verilmesi planlanan eğitimler Milas Orman işletme Müdürlüğü tarafından 2 ve 9 Mayıs tarihlerinde Bodrum İlçesi Jandarma personeline verildi.

 

Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık başkanlığında 29 Nisan 2024 günü yapılan ve tüm kurum amirlerinin katıldığı toplantıda alınan kararlar gereği 2 ve 9 Mayıs tarihlerinde Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisi Hasan Sağlar tarafından özellikle orman ve kırsal alan yangınlarında kendilerine büyük görev düşen Jandarma Birliklerine verilen eğitim ile Bodrum’da görev alan kolluk kuvvetlerine eğitimleri verilmiş oldu.

24.09.2024 tarih ve 01 sayılı Orman Yangınları İle Mücadele Komisyon kararının 21. Maddesinde belirtildiği üzere;

 

“Yangına katılması öngörülen eğitimli ve teçhizatlı askeri birliklerinin ve kolluk birimlerinin orman yangınları konusundaki eğitimleri; kapsamlı ve uygulamalı olarak hazırlanacak eğitim programları çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Eğitimli ve teçhizatlı askeri birlikleri ve kolluk birimleri, yangınlarda soğutma işlemleri ve güvenlik tedbirlerinin alınmasında görevlendirileceklerdir.” Kararına istinaden Turgutreis’te bulunan Bodrum Kaymakamlığı Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı binasında gerçekleşen eğitim toplantısına Bodrum’da görev alan turizm Jandarma’nın da dahil olduğu jandarma birliklerine Orman Yangınlarının çıkış nedenleri, önlemeye yönelik tedbirler, yangın sırasında oluşabilecek olumsuzluklarla alakalı bilgiler ve müdahale şekilleri hakkında bilgiler verildi.

 

Eğitim sonunda bir açıklama yapan Orman Mühenndis Hasan Sağlar, Orman Yangın Gönüllüsü eğitimlerinin de yapıldığı bu süreçte, geçmiş dönemde yaşadıkları yangınlardan edindikleri deneyimler ile olası yangınlarda oluşabilecek olumsuzluklar ışığında özellikle kolluk kuvvetlerinden bekledikleri desteklerin de anlattığı eğitimin her iki taraf için de çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Özellikle Muğla ili genelinde ay sonuna kadar tamamlanacak olan eğitimler ile yangınlara karşı daha organize ve daha güçlü olmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Önümüzdeki süreçte hem sivil toplum kuruluşlarına hem de bireysel gönüllülere yönelik eğitimlerinin devam edeceğini söyleyen Hasan Sağlar, bu konuda duyarlı olan herkesin orman yangınları öncesi hem daha bilinçli olmak hem de daha organize bir mücadelede kendilerine destek olmak için Orman Yangın Gönüllüsü eğitimlerine mutlaka katılmaları gerektiği bilgisini de verdi.