EGE Düzenleme Tarihi : 17 Kasım 2020 11:20 Haber Girişi : 17 Kasım 2020 11:22

İzmir’de depremzedeler 5 yıldızlı otele yerleştiriliyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin büyük ortaklarından oldığu eski 5 yıldızlı otel binası, depremzedeleri misafir etmeye başladı. Büyükşehir Belediyesi, binaya yerleştirilen depremzedelere günde  3 öğün yemek temin edileceiğini duyurdu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ata Holding’in büyük hissedarları olduğu eski 5 yıldızlı otel binası, depremzede aileleri misafir etmeye başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 380 odası depremzedelere açılan binayı, geçmişte Hilton oteller zincirinin işlettiği ve sözleşmesi bitince boşalttığı bildirildi. Yüzde 23,5’lik payı Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan 5 yıldızlı otel binasını üç aylık kullanıma açan Büyükşehir Belediyesi, otel odalarındaki depremzedeler için üç öğün yemek temin edileceğini belirtti.

radisson ilanı

 

“YEDİNCİ KATTA OTURUYORDUK, DEPREMDE İKİNCİ KATA KADAR İNMİŞİZ”

 

Bugün odasına ilk yerleştirilen ailelerden biri Mustafa ve Türkan Mutlu çifti oldu. Mustafa Mutlu, Doğanlar Apartmanı’ndaki enkazdan çıkartıldıktan sonra iki ameliyat geçirdiği için binaya ambulansla geldi ve sedyeyle odasına taşındı. Deprem sırasında torunlarının da yanlarında olduğunu söyleyen Türkan Mutlu, “Yedinci katta oturuyorduk. Bina üstümüze yıkıldı. Yedinci kattan ikinci kata kadar inmişiz. Apartmandan ilk çıkanlardanız. Ancak eşim iki ameliyat geçirdi. Sekiz kaburga kırığı var. Daha hastaneden yeni çıktık sayılır. Ev bakıyoruz ama bulamadık. Bizi burada çok güzel karşıladılar, içimiz rahatladı. Çok teşekkür ederiz” dedi.

 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HEP YANIMIZDAYDI”


Deprem olduğunda İzmir dışında olan ama binaları ağır hasar gören Mustafa ve Gönül Kambur da bugün misafir edilen ailelerden oldu. İki oğullarıyla beraber odalarına yerleştikten sonra bu süreçte neler yaşadıklarını anlatan Mustafa Kambur, “Deprem sırasında küçük oğlum İzmir’deydi. Neyse ki o da spor salonundaydı. Bizim binamızın önündeki ve arkasındaki binalar yıkılmış. Bizim binamız da ağır hasar gördü. Eve giremedik. Takip eden günlerde sadece değerli eşyalarımızı almak için pencereden vinç yardımıyla beş dakika içeriye girmemize izin verildi” dedi. Bu süre zarfından çadır kentte kaldıklarını söyleyen Kambur, “İzmir Büyükşehir Belediyesi barınmak için farklı seçenekler sundu. Uzundere’deki konutlara da yerleşebileceğimizi söyledi. Ancak bizim için iki üç aylık bir konaklama yeterli olduğu için burayı seçtik. Büyükşehir Belediyesi ve Bayraklı Belediyesi bu süreçte her aşamada bize çok destek oldu. Arama kurtarma çalışmalarından sonra barınma konusunda da AFAD ile beraber hep yanımızdaydı. Çadır kentte kurulan stantlarda yatak yorgandan giysiye yemeğe kadar tüm ihtiyaçlarımız karşılandı” şeklinde konuştu.