KÜLTÜR-SANAT Düzenleme Tarihi : 13 Temmuz 2020 13:05 Haber Girişi : 13 Temmuz 2020 13:06

İsrafil'in Kanatları

''Dört kanatlı İsrafil’in son gün çalacağı dördüncü boruyla yeni dünyanın kapısı açılacak ve asıl başlangıç o gün olacaktı.''

İsrafil’in Kanatları, iki farklı tarihi düzlemde, zaman geçişleriyle ilerleyen bir paralel anlatı. Roman, 1950’li yıllarda İstanbul’un Boğaziçi köylerinden biri olan Kuzguncuk’ta dört üniversiteli gencin kayıp bir kitabı arayışlarını konu ederken, öte yanda 1700’lerde, Osmanlı İmparatorluğu’nda, Sultan I. Mahmut devrinde aynı kitabın elden ele gezdiğini okuruz. 18. yüzyıl ortalarına doğru Fransız bir seyyah ve araştırmacı olan Emile Gautier tarafından İstanbul’a getirilir ve Gautier, dostu veziri azam Kalabalık Hasan Paşa ile birlikte kitabın sırrını aydınlatabilmek için Rum ve Ermeni patriklerinden, hahambaşına, İstanbul’da bulunan bazı İslam âlimlerine kadar pek çok kişinin kapısını çalar. Tüm alfabelerle yazılmış, dört yönden de okunabilen, içinde kâinatın bütün sırlarının saklı olduğu 444 sayfalık bu gizemli kitap, kendisine sahip olanların kaderlerine de hükmeder.


Hakan Yaman, romanında, alegorik bir anlatıyla Türkiye’nin geçmişten günümüze sürüp giden, din, mezhep ve etnik ayrımcılık gibi önemli meselelerine dokunurken, varoluşla ilgili sorulara da yer veriyor. 18. Yüzyılda geçen bu büyülü Osmanlı ve Akdeniz serüvenine, Türkiye’nin çok partili rejime geçerken demokrasi adına zor sınavlar verdiği, en çalkantılı dönemlerinden biri olan 1950’lerin eşlik ediyor oluşu da romanı ayrıca renkli ve ilginç kılıyor. 

 
ISBN: 978-605-06352-0-1
376 sayfa
13,5x19,5 cm
Fiyatı: 37,50 TL