GÜNCEL Haber Girişi : 09 Mayıs 2022 16:44

İki yakayı buluşturan festivalde Barış mesajı verildi


 

Bodrum’da  düzenlenen  “Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali”  Yunan ve Türk vatandaşlarını buluşturdu. Vatandaşlar yoğun ilgi gösterdiği festivale Yunan Belediye başkanları da katıldı.  Festival sonunda Yunan adalarından festivale katılan konuklara antik dönemlerden bugüne barışı ve kardeşliği simgeleyen zeytin dalı hediye edildi. 

 

 

 

 

(BODRUM) Selçuk Arslan –  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Başkan Yardımcısı İlknur Ülküm Seferoğlu, Kumbahçe Mahalle Muhtarı Nil Taşkıran ve festival komite üyeleri, Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali için Bodrum’a gelen Leros Belediye Başkanı Michael Kolias ve Kos Horokos Dans Topluluğu ile beraberindeki heyeti çiçeklerle karşıladı. Kumbahçe Meydanı’nda 7 Mayıs Cumartesi günü başlayan Halikarnassos İki Yaka Kültür Festivali kapsamında kurulan çeşitli el yapımı hediyelik ürünler ile yöresel yemeklerin bulunduğu stantlar göz doldurdu. Festival gün içinde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile iki gün boyunca devam etti.  Festivalin açılış konuşmasını yapan Kumbahçe Muhtarı Nil Taşkıran konuşmasında destekleri için Bodrum Belediyesi’ne ve Leros Belediyesi’ne teşekkürlerini sundu. Festivale katılan Başkan Aras ve Leros Belediye Başkanı Kolias, dostluk ve barış mesajı verdi.

 

BAŞKAN ARAS, “KARDEŞLİK DOSTLUK BARIŞ SÜRDÜKÇE HEPİMİZ DAHA MUTLU OLACAĞIZ”

 

Cevat Şakir’in “merhabası” ile sözlerine başlayan Başkan Aras, “Karşı yakaya ve herkese merhaba. Bizler, hepimiz aynı kültürün, aynı toprakların, aynı coğrafyaların insanlarıyız. Bir araya geldiğimizde aşamayacağımız, üstesinden gelemeyeceğimiz problem yoktur diye düşünüyoruz. Bu kardeşlik, dostluk, barış sürdükçe hepimiz daha mutlu olacağız. Bu topraklarda çok daha mutlu yaşayacağız. İşte biz bu kardeşliğin, dostluk ve barışın temellerini sevgili meslektaşım Michael ile beraber üç yıldır atıyoruz. Kendisi üç yıl önce seçilmişti Leros’ta. O zaman tanıştık ve o gün bugündür çok iyi dostuz. Bizlerin dostluğu ülkelerin dostluğu anlamına gelir. Yerelde yapılan bütün girişimler genel siyasete de yansır diye düşünüyorum ve inşallah bu topraklarda hiçbir zaman savaş yüzü görmeyiz. Her zaman huzur içerisinde, barış içerisinde, demokrasi içerisinde yaşarız.”

 

 

 

Leros Belediye Başkanı Michael Kolias ise dostluk mesajları verdi. Kolias, "Sayın belediye başkanım, başkan yardımcılarım, misafirlerimiz, bütün Bodrum’daki arkadaşlarım. Benim için çok büyük bir mutluluk ve çok büyük bir onur, bugün dördüncü festivalde bulunmak, İki Yaka Bir Kıyı Kardeşlik Festivali’nde. Belediye Başkanım, arkadaşım, kardeşim Ahmet Aras’a çok teşekkür etmek istiyorum. Bodrum başkanı iki kıyının arasında bir köprü oldu. Bu dostluğun ilerlemesine çok büyük bir katkısı oldu. Ona her bakımdan teşekkür ediyorum. Bu masmavi denizin bizim aramızda bir arkadaşlık, kardeşlik, sevgi köprüsü olması gerek. Kardeşim Bodrum Belediye Başkanı ile beraber, her zaman bu yönden çalışacağız. Bizi birlikte tutan şeyler ayıranlardan çok daha fazla. Bugün şöyle bir öneri yapıyorum: İki belediye kardeş belediye olsunlar. Leros o kadar güzel bir tarihe sahip bir ada ki ve aynı zamanda bütün adalardan gelecek yatlara, teknelere hoş geldiniz diyebilecek bir gümrüğe sahip“dedi. Konuşmaların ardından Kos Dans Topluluğu’nun gösterisi eşliğinde Başkan Aras’a antik dönemlerden bugüne barışı ve kardeşliği simgeleyen zeytin dalı hediye edildi. 

 

Festival akışı içerisinde Bodrum Kültür Turizm ve Dayanışma Derneği Halk Oyunları Topluluğu gösterisi, Bodrum Ege Dansları Sirtaki Topluluğu gösterisi, Sagapo Dans Topluluğu Sirtaki Gösterisi, Kos Horokos Dans Topluluğu gösterisi, Çanakkale Bir Deniz İki Yaka Kol Kola ÇAFAD Derneği sirtaki gösterisi, Bodrum K.T.D.D. Halk Oyunları Topluluğu gösterisi, Bodrum Yıldızları Sirtaki Topluluğu gösterisi,  Golden Life Dans grubunun sirtaki gösterileri ile çeşitli okulların öğrencilerinin ve Bodrum Halk Eğitim Merkezi’nin Bodrum yöresel halk oyunları yer aldı.  Ender Kasal ile Bodrum türküleri, Halil Bilkiç ile Bodrum yöresi müzikleri, Buzuki Fatih Orkestrası konseri, Bodrum’un yerel sanatçısı Aliko konseri, Didem Kasal Esentürk ve Esen Demirci konserleri ile Eyüp Karadağ rock müzik konseri gerçekleşirken Tasarımcı Maide Özgüç’ün “Bodrum Gelinleri Ağırlık Elbiseleri” defilesi ile Saloon Bodrum’un zumba performansı renkli görüntülere sahne oldu. Hüseyin Yeter Şakar’ın yazdığı “Mazideki Bodrum ve Bodrumlular ile Meltemin Anatoli'ye Savurdukları” kitabı, Saner Gülsöker’in “Ayırın Develeri ve Bodrum'un Gayıkları” kitabı, Ayhan Ongun’un yazdığı “Nereye Baksam Acı” ile Şef Ahmet Çetin’in hazırladığı “Bodrum Tadında” kitapları kurulan stantlarda kitapseverlere imzalandı.

 

Festivalde Ali Şengün’ün “Eski Bodrum Fotoğraflarında İki Yakanın İzleri' Sergisi ile Dilek Uslu’nun “Suret Yolculuğu” Kumbahçe festival alanında sergilenirken Bodrum Belediyesi 1. Artemisia Sergi Salonu'nda Ahmet Şenol’un “Halk Kültürü ve Etnolojik Ürünleri” sergisi yer aldı.

 

Akşam saatlerinde sahne alan Sanatçı Ziynet Sali, barışa ve dostluğa vurgu yaptığı konserinde Yunanca ve Türkçe olarak iki yakanın şarkılarını söyledi.  Ziyent Sali’nin seslendirdiği şarkılara dinleyiciler her bir ağızdan eşlik ederek eğlenceli saatler geçirdi.  Festival, Kumbahçe Meydanı’nda düzenlenen Ersin Show ve Pınar Seli konseri ile sona erdi.