POLİTİKA Haber Girişi : 02 Eylül 2021 09:50

Emek ve Demokrasi Güçleri:  ihtiyacımız olan ilk şey 'barış'

Bodrum’da 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle  CHP, HDP, Sol Parti, EMEP ve TİP'in aralarında olduğu Emek ve Demokrasi Güçleri bir araya geldi

HABER MERKEZİ -  Muğla'nınBodrum İlçesi'nde 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle  CHP, HDP, Sol Parti, EMEP ve TİP'in aralarında olduğu Emek ve Demokrasi Güçleri bir araya geldi. Etkinliğe CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Sol Parti İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu, EMEP İlçe Başkanı Uğurcan Çakar ve HDP ilçe başkanı Zühal Macit ile HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’ında bulunduğu çok sayıda yurtaş katıldı.  Tepecik Meydanı’nda ellerinde dövizler ve “Barış İçin Yürüyoruz” pankartı açan katılımcılar, polis yürüyüşe izin vermeyince Tepecik Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

radisson ilanı

 

Emek ve Demokrasi Güçleri  adına açıklamayı  Sol Parti İlçe Başkanı Oben Konyalıoğlu, yaptı. Konyalıoğlu, “Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. 2. Dünya Savaşı’nın başladığı 1 Eylül 1939’dan bu yana tam 82 yıl geçti. Yüzyıllardır insanların yaşamlarını kabusa çeviren savaşlar ve çatışmalar, son 82 yılda da ara vermeden devam etti. Bugün de dünyada, hiç olmadığı kadar savaş, çatışma ve kriz yaşanıyor. Tüm halkların eşit, özgür, insanca yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kurmanın yolunu açmak için ihtiyacımız olan ilk seyin, "barış" olduğuna inanıyoruz" dedi.

 

Barışın hayal olmadığına vurgu yapan Konyalıoğlu,"Tablo karamsar olabilir ama çaresiz değiliz. Bu gidişi durdurabiliriz! Bunun yolu, birlikte ve ortak mücadele etmekten geçiyor. Tüm halkların eşit, özgür, insanca yaşayacağı bir dünyayı kendi ellerimizle kurmanın yolunu açmak için, bu gidişten rahatsız olan, yarına dair kaygıları bulunan herkesi omuz omuza ortak mücadeleye çağırıyoruz. Barış içinde, demokratik, sömürüsüz bir dünya hayal değil! İşçiler, emekçiler, kadınlar, dünyanın tüm sömürülenleri ve ezilen halkları, savaşa karşı barışı kazanmak için seslerini, güçlerini, eylemlerini birleştirmelidirler! Çünkü barış her şeyden önce bir yaşam hakkıdır. Yaşamdan, özgürlükten ve adaletten yana olan tüm insanları barış umudunu yükseltmeye çağırıyoruz. Bir arada, özgürce yaşayacağımız bir ülke ve dünyayı kendi ellerimizle kurana kadar mücadele etmeye çağırıyoruz. Ve Bodrum'dan, bir kez daha haykırıyoruz, barış yaşatır" diye konuştu.

 

HDP İzmir Milletvekili SerpilKemalbay ise Bodrum ve Muğla gibi kentlerde yürnüyüşün kimseye bir zarar getirmeyeceğini bu nedenle alınan son dakikadaki yürüyüşün yasaklanmamasını anlayamadıklarını dile getirdi.