• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 17 Ocak 2020 12:28

Deniz Atabay: Havamızı, Suyumuzu, Denizimi kirlettirmeyeceğiz

Deniz Atabay: Havamızı, Suyumuzu, Denizimi kirlettirmeyeceğiz
Didim'de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi  kurulması için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) toplantısı Didim halkının tepkilerinden dolayı gerçekleştirilemedi.

Didim'de Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi kurulması için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) toplantısı Didim halkının tepkilerinden dolayı gerçekleştirilemedi. Akköy’de yapılması planlanan toplantıdan, önceden haberdar olan Didimliler toplantı öncesinde mahallede protesto eylemi gerçekleştirdi.

voyage otel


Protesto eylemine Didim’in yanı sıra çevre ilçelerden bir çok vatandaş katılırken, CHP Aydın MilletvekiliHüseyin Yıldız, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay, CHP Aydın İl BaşkanıAli Çankır, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı, CHP Didim İlçe Başkanı Nurettin Koçak, İYİ Parti Didim İlçe Başkanı Vefa Berk Tezsezener , çevre dernekleri yöneticileri ve çeşitli siyasi parti yöneticileri de hazır bulundu.


Didimli vatandaşlar, 'Havama, suyuma, denizime dokunma' sloganları atarken, eylemde konuşma yapan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay; “Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “hattı müdafaa yok sathı müdafaa var”. O satıh bütün Aydın; bugün burada OSB ve balık çiftlikleri olmaması için haykıracağız, yarında Aydın’da JES’ler ve yanlış yatırımlara hayır demek için bağıracağız. Havamızı, suyumuzu, denizimi kirlettirmeyeceğiz. Bize geçen gün dediler ki Avrupalıların yediği 5 balıktan 2’si bizden gidiyormuş Sanki o adamlar bize o teknolojileri bize satarken, kendi denizlerinden balık çiftliği kurmayı bilmiyorlar! Onlar yetiştirsinler onların balığını biz yiyelim. Kendi denizlerini havalarını koruyorlar bizleri de müstemleke gibi kullanmaya çalışıyorlar. Kanun ve hukuk çerçevesinde savaşacağız" ifadelerini kullandı.

Protesto eylemi devam ederken, ÇED raporu için mahalleye gelen yetkililer bariyerler içerisinde, kahvehaneye geçmek isterken başta CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay ile siyasi parti temsilcileri ve partililer tepki gösterince özel güvenlik güçleri ve jandarma ekiplerinin fiziki müdahaleleri artarak devam etti. Vatandaşlar ise alkışlar ve ıslıklarla yetkilileri protesto ederken, mahalleye gelen yetkililer geri çekilmek zorunda kaldı.


Akköy’deki Jandarma karakoluna geri dönen yetkililer daha sonra aralarından CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız ve Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’ın da yer aldığı heyetle özel görüştü. Görüşmenin ardından korumalar ve Jandarma eşliğinde kahveye gelen yetkililer toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttu. Hazırlanan tutanaklar belediyeye de teslim edilirken, resmi işlemin ardından yetkililer alandan uzaklaştı.
Çevresel Etki Değerlendirilmesi (ÇED) toplantısının yapılamadığının resmi olarak kayıt altına alınmasının ardından Başkan Atabay; “Tüm Didim halkına teşekkür ediyorum. Daha yolun başındayız. Uzun ince bir yol, aynı azimle devam edeceğiz" dedi.