POLİTİKA Haber Girişi : 26 Nisan 2021 16:37

CHP’li Karahan: Haraç mezat ülke toprakları satılıyor

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, son dönemlerde başta Bodrum olmak üzere Muğla ve ilçelerinde hazineye ait taşınmazların kimi kurumlarca özelleştirilerek imara açılmasına tepki gösterdi. Karahan, “Haraç mezat ülke toprakları satılıyor” dedi.

Haber Merkezi  - CHP’li Karahan: Haraç mezat ülke toprakları satılıyorCumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, son dönemlerde başta Bodrum olmak üzere Muğla ve ilçelerinde hazineye ait taşınmazların kimi kurumlarca özelleştirilerek imara açılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamasında sert ifadeler kullanan Başkan Karahan, “ 19 yıldır yönetimde olan AKP iktidarı panik halinde haraç mezat ülke topraklarını satmaya devam ediyor. Başkanlığını yaptığı bakanlığa şirketinden dezenfektan satan bakan, belediyeler eliyle insan kaçakçılığını yapan iktidar belediyeleri ve 128 milyar doların hesabını veremeyen bir hükümet, telaş içinde kamu mallarını satmaya devam ediyor. Öylesine bir telaş içindeler ki aynı anda Anadolu’da bir köyde samanlıkla sahil bölgelerindeki kıyılar aynı anda satışa çıkıyor. Kamuya ait alanlar hızlı bir şekilde özel bir mülkiyete servete dönüşüyor” dedi.

 

“HAZİNEYE TESCİL EDİLEN MÜLKLERDE ARTIŞ” 

 

Hazineye tescil edilen mülklerde artışların yaşandığına belirten Başkan Karahan,  Çevre Şehircilik Bakanlığına bağlı Milli Emlak Müdürlüğü ihale ilanlarına baktığımız zaman kısa süre içerisinde 2 milyon 132 bin 700 metrekare, toplam 1.103 taşınmaz satış ilanında, 6 bin 779 taşınmazda aktif ilanda bulunuyor. Bu ilanlar Datça Kargı, Alaçatı, Kaş, Çeşme ve Bodrum’u kapsamaktadır. İnşaat şirketlerinin iştahını kabartmaktadır. Teşvik kanunlarıyla, TOKİ devirleriyle, 2B gibi onlarca yöntemle kamusal alanlar sıfırı tüketmiş müflis tüccar mantığıyla satışa çıkarılıyor. Bu konularla ilgili olarak Milli Emlak müdürlüklerinde hummalı çalışmalar yapıldığını duyuyoruz. Hazineye tescil edilen mülklerdeki artışı biliyoruz.  Ağır ekonomik krizin yaşandığı ülkemizde yönetilemeyen pandemi sürecini halka ihale eden, halkı ortak eden iktidar ve yandaşları iyi bilsin ki bu topraklarda hak, hukuk, adalet mücadelesi hedefine varıncaya kadar devam edecektir” diye konuştu.

 

Bodrum’un Ortakent mahallesinde imara açılan taşınmazı da gündeme getiren Karahan, “Daha öncede kamuoyu ile paylaştığımız ve yerel olarak bütün dinamiklerin itiraz ettiği Ortakent mahallesi 353 ada 15,60,61,62,64,116,134,135,137 parseller (1 Milyon 150 Bin metrekarelik Alan) 22 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanının imzası ile imara açılmaya çalışılmaktadır.  Bu topraklarda herkesin hakkı olduğunu biliyoruz ve sonuna kadar da savunmaya devam edeceğiz. Bu alanların vasıf değiştirilmesine, satılmasına, imara açılmasına sonuna kadar karşıyız.  Son olarak bu alanlarla ilgili iştahı kabaranlara sesleniyorum. İktidarlar değiştiğinde türlü türlü yollarla değişen kamu alanları tekrar kamuya kazandırılacaktır. Hiç boşu boşuna heveslenmeyin. Bu topraklar Bodrum’undur, halkındır ve hep öyle kalacaktır” ifadelerini kullandı. 

 

Öte yandan  Bodrum İlçesi Ortakent Mahallesinde Mülkiyeti Özelleştirme idaresi adına kayıtlı bulunan ve yüzölçümü toplamı 1.102.309,61 metrekare olan arazinin imar planı geçtiğimiz günlerde onaylanmıştı. Karar, 23.4.2021 Bodrum İlçesi Ortakent Mahallesinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan imar planlar ile ilgili itirazlar değerlendirilerek  ve 3905 nolu Cumhurbaşkanı kararı ile  Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Muğla Büyükşehir Belediyesi de,  30 günlük askı sürecinde 28.09.2020 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığına itirazda bulunmuştu.