POLİTİKA Haber Girişi : 01 Eylül 2023 13:10

CHP'de AND'ın sırları… 157 milyonluk çanta… Kılıçdaroğlu yol verdi… Kimlere uzandı

CHP’li Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu ve hem AKP’li hem CHP’li belediyelerden milyonlarca liralık ihaleler alan AND isimli asansör bakım firması adına görüşmeler yapmak için Tuncay Özkan ile Engin Özkoç’un birlikte çalıştığı ortaya çıktı.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan’ın sahibi olduğu belirtilen ve sahipleri arasında türkücü İzzet Yıldızhan’ın da bulunduğu AND isimli asansör firmasının, AKP ve CHP başta olmak üzere tam 39 belediyenin asansör muayenesini üstlendiğini ve firmanın, bu asansör bakım hizmetlerinden toplamda 157 milyon lira kazanç elde ettiğini Odatv yazmış ve o anlaşmaların listesini yayınlamıştı.

voyage otel

 

ODATV'nin haberine göre Tuncay Özkan’ın şirketi AND ile sadece Tuncay Özkan’ın ilgisi yok. Bu firmayla yakından ilgilenen ve Tuncay Özkan ile birlikte belediyeleri gezerek anlaşma imzalayan başka bir isim de; CHP Parti Örgütü ve Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı, Sakarya Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Özkoç.

 


Önceki yıllarda da sosyal medyada bu konuyla ilgili birçok paylaşım yapıldı.  Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta Engin Özkoç ile Tuncay Özkan’ın ellerinde AND firmasına ait çantalarla belediyeleri gezdikleri görünüyor.

 


KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

 

Daha önce de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP’li belediyelerin asansör bakım işlerinin AND isimli firmaya verilip verilmediği soruldu. Kılıçdaroğlu, bu tür işlerin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) verilmesini tavsiye ettiğini söyleyerek konuyu geçiştirmişti.

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadelerinin ardından o dönem TMMOB başkanı, Kılıçdaroğlu’nu yalanlamış ve asansör bakım işlerinin kendilerinden alınarak AND’ye verildiğini açıklamıştı.

 

İDDİALARI REDDETMİŞTİ 

 

Tuncay Özkan,  Anka Haber Ajansı’nın (ANKA) ve KRT TV’nin sahibi olduğunu reddetmişti. Ancak KanalTürk’ün satışından 15 yıl sonra 95 milyon dolar daha isteyen Tuncay Özkan ve ekibinin KRT ve ANKA’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fırat Atabaş’la ilişkisi belgelendi. Her fırsatta KRT ve ANKA ile bir bağı olmadığını öne süren Tuncay Özkan’ın KRT ve ANKA’nın sahibi Ali Fırat Atabaş’la geçmişinin Eylül 2005’e kadar uzandığı ortaya çıktı.