BODRUM ÖZEL Haber Girişi : 22 Nisan 2024 10:29

Bodrum'da konut satışları durma noktasında: 'Yok denecek kadar azaldı'

Bodrum'da konut satışları durma noktasında: 'Yok denecek kadar azaldı'


(BODRUM) Selçuk Arslan - Türkiye genelinde konut satışlarında düşüş sürüyor. 2024 yılının ilk çeyreğinin verilerine göre konut satışları 2015 yılından bu yana en düşük seviyesinde.  Konut satışları 2023 yılın ise yüzde 15 oranında gerileme kaydetti.  Konut piyasasındaki yavaşlamada konut finansmanına erişimin zorlaşması ve konut fiyatlarındaki artışın etkili.

voyage otel

 


 
Son dönemlerde birçok lüks konut projenin olduğu Türkiye’nin gözde turizm kenti Bodrum’da da durum pek parlak değil. Özellikle mega projelerde konut satışları yarı yarıya düşmüş durumda. Projeden satışlar olmayınca yatırımcı firmalarda ciddi ekonomik sorunlar yaşamaya başlamış durumda. Birçok proje öngörülen tarihlerde bitirilemiyor.  Yatırımcı 1 Nisan itibariyle açılan turizm sezonu ile birlikte sektörde haraketlilik bekliyor.  


 
2024 yılına ilişkin sektör beklentilerini paylaşan Bodrum GLOBAL İPEK YAPI & GAYRIMENKUL A.Ş  Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan İpek, konut kredilerinde yaşanan  erişim  zorluğunun devam etmesi durumunda konut piyasasında yavaşlamanın sürebileceğini ifade etti.  İpek, “2023 ve 2024 yılları konut piyasasında farklı eğilimlere işaret ediyor. 2023'te konut fiyatları, genel ekonomik durum, faiz oranları ve inşaat sektöründeki aktiviteler gibi faktörlerden etkilendi. Ancak 2024'e gelindiğinde, ekonomik gelişmeler  ve konut talebindeki artış olumlu etmenler sunarken faiz oranlarındaki potansiyel artış ve küresel belirsizlikler riskleri beraberinde getirdi. Bunun sonucunda düşüş yaşandı. İnsanların yatırımları farklı yönlere oldu.” Dedi.  İpek, alınacak ekonimik önlemler  ile birlikte piyasanın hareketlenme halinde 2024 yılının ikinci yarısından itibaren daha iyimser bir tablo ile karşılaşmanın mümkün olduğunu da belirtti.
 


DÖVİZ DEĞERLENDİRMEK İSTEYENLERE FIRSAT
 


Bodrum için de benzer bir sürecin devam etiğine işaret eden İpek  “Ülke genelinde sektörde bir gerileme var. Enflasyon kaynaklı bir talep azlığı var. Bir de maliyetler yükseklince bu ister istemez fiyatlara yansıyor. Bunlar sektörü olumsuz etkileyen faktörler. Bodrum’da da düşüş yaşanıyor özellikle yerli yatırımcı konut almıyor. Özellikle ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle insanlar yatırımlarını döviz veya vadeli yatırımları tercih ediyorlar.  Özellikle orta ve dar kesimliler açısından Bodrum’da ev almak hayal oldu. Doktor, polis, öğretmen gibi kamu çalışanları bu açıdan ciddi sorunlar yaşıyor. Kredilere erişim zorlaştı ve faizlerde büyük oranda artış gösterdi. Bu bağlamda Bodrum’da işler iyi gitmiyor. Bizler de orta gelirli kesime ev satmaktan zorlanıyoruz. Bu durumdan dışardan gelen firmalar etkileniyor. Projeden satışlar yok denecek kadar azaldı.” Dedi.


 
Döviz artışını değerlendirmek isteyen yatırımcının ise Bodrum’a ilgi gösterdiğini belirten İpek, “Tabi bu olumsuz durumun yanında Bodrum’da yurt dışında ciddi talepler var. Döviz kurunun artışı Avrupalı turistler için bir fırsat. Dövizin yükselişini değerlendiren gurbetçilerin talepleri var. Rusya’dan ciddi talep alıyoruz. Üst sekmen konutlara ilgi var. Dövizde yaşanan hareketlilik bazı kesimler için fırsata dönüşmüş durumda“ diye konuştu.
 
 


KONUT KREDİLERİNE ERİŞİM HAREKETLİLİK GETİRİR


 
BODEV İnşaat Yönetim kurulu üyesi ve Mimar Mustafa Tuğrul Tarık, ise yaptığı değerlendirmede sektörün 2023 yılının sonlarında olumlu yönde bir grafik çizdiğini ancak gelinen nokta itibariyle konut piyasasında düşüşün sürdüğünü belirtti. Aralık ayındaki yukarı yönlü gelen verilerin ocak ayında yine tersine döndüğünü belirten Tarık, “Hem Beklenti hem de güven endeksleri ocak ayında konut piyasasında sınırlı bir yükseliş göstermiş olmakla birlikte düşüş süreci devam etmişti. Bu kapsamda 2024 yılının ilk çeyreğinde sektördeki verilere göre ciddi  bir yükseliş olmadı. Sektörel gelişmeler bakıldığına Türkiye 2023 yılını, 8 yıl öncekine yakın satış rakamları ile kapatmış görünmektedir. Yani sektor olarak hem Bodrum’da hem de ülke ölçeğine kayıp yaşanıyor.Rakamlar bize 8 yılın en kötü  dönemini yaşadığımızı gösteriyor."dedi.

 

 

 

Piyasadaki sıkışmada Bodrum’da faaliyet gösteren şirketlerin etkilendiğini de sözlerine ekleyen Mimar Mustafa Tuğrul Tarık, “Yapı sektörün finansmanında ciddi sorunlar var. Konut satışları olumsuz bir seyir izliyor. Bu durum yatırımcıyı finans açısından zorluyor. Bundan kaynaklı birçok konut projesi durmuş durumda veya sözleşmede belirtilen tarihlerde bitirilemiyor. Kredilere erişim yok. Orta gelirli ev alamıyor.  Diğer yatırımcı farklı alanlara yöneliyor. 2024 yılının ikinci yarısından itibaren beklenen faiz indirimlerine paralel olarak bankacılık kesiminin konut kredilerine erişimi rahatlatması sonrasında sektörde canlılık meydana geleceğini  öngörülmekteyiz. Aksi bir durum var olan pazarı daha da daraltacaktır.” Diye konuştu.