GÜNCEL Haber Girişi : 16 Mayıs 2024 12:15

BGC’den öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı gazetecilik eğitimi

BGC’den öğrencilere hem teorik hem de uygulamalı gazetecilik eğitimi
Bodrum Gazeteciler Cemiyeti, ‘Gazeteciler öğrencilerle buluşuyor medyayı anlatıyor’ eğitimleri kapsamında Bahçeşehir Koleji öğrencilerine hem teorik hem de uygulamalı olarak mesleki eğitim gerçekleştirdi.

Bodrum Gazeteciler Cemiyeti ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü,  8 Şubat’ta  ‘Gazeteciler öğrencilerle buluşuyor medyayı anlatıyor’ başlıklı eğitim protokolü imzaladı. Protokol kapsamında cemiyet üyeleri liselerde gençlerle buluşarak medya eğitimlerine başladı. Eğitimler kapsamında BGC heyeti, önceki gün  Bahçeşehir Kolejinde lise öğrencileriyle bir araya geldi. İlk olarak konferans salonunda yapılan programda BGC yönetim kurulu üyesi Fırat Akay medya okuryazarlığı, teyit, dezenformasyonla mücadele, yeni nesil gazetecilik, dijitalleşen habercilik ve haberciliğin önemli değerleri üzerine görsel destekli eğitimler verdi. Daha sonra BGC yönetim kurulu üyesi Selçuk Arslan gazeteciliğin tarihsel sürecini, gazeteci kimdir, nasıl gazeteci olunur, hangi bölümlerde hangi üniversitelerde gazetecilik eğitimi alabilecekleri ile ilgili öğrencilere teorik olarak anlatımlarda bulunup bilgiler verdi. Soru-cevap ile devam eden eğitimlerin ilk oturumu daha sonra canlı yayın örneklerinin izletilmesiyle son buldu.

voyage otel

 


ÖĞRENCİLER MUHABİR VE KAMERAMAN OLDU

 

Programın 2’inci etabında ise BGC yönetim kurulu üyesi Selim Turan’ın yayın grubuna ait olan Bodrum Sıcak Haber canlı yayın aracında bir canlı yayın  uygulaması yapıldı. Uygulamalı olarak verilen eğitimlerde öğrenciler kameraman, muhabir, spiker ve reji görevlisi oldu. Öğrencilere, bir canlı yayının televizyonlara nasıl aktarıldığı ve bu sürecin gelişimi doğrudan uygulamalı olarak anlatıldı.

 

Öğrencilere faydalı işlerle katkı sağlamak istediklerini söyleyen BGC Başkanı Eren Ayhan, “Medyayı ve mesleğimizi gençlere anlatıp uygulamalı çalışmalar yapmak çok fayda sağlıyor. Bizler BGC olarak Bodrum’da eğitimlerimize devam edip, gençlere katkı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.