EGE Düzenleme Tarihi : 09 Kasım 2020 12:51 Haber Girişi : 09 Kasım 2020 12:52

Bayraklı’daki hasar tespit çalışmaları tamamlandı..

İzmir’deki deprem nedeniyle yıkılan binaların enkaz alanlarında incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bayraklı’da hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını, kent genelinde ise 75 bin 934 binanın incelendiğini ifade etti.

İzmir’de 6.9’luk depremin ardından ağır hasar alan binaların yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 9 gündür yoğun bir şekilde vatandaşların yaralarını sarmak için canla başla çalıştıklarını söyledi.

radisson ilanı

Deprem bölgesinde çalışan tüm ekiplere teşekkür ettiğini ifade eden Bakan Kurum, “Yoğun bir faaliyet içerisindeyiz. Her alanda depremzede vatandaşlarımızın yanındayız. Yine çadır kentlerimizi ziyaret ettik. Taşınma sürecindeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek amacıyla tüm kaymakamlıklarımız valiliğimiz koordinasyonuyla süreci yakından takip ediyorlar. Alanda vatandaşımızın neye ihtiyacı varsa süreci birebir takip ediyor, ihtiyaçları gidermeye devam ediyoruz. Bir taraftan tahliye süreci devam ederken bir taraftan da hastanede yaralı vatandaşlarımızın tedavi süreci devam ediyor. 24 vatandaşımız şu an itibariyle hastanede tedavi edilmekte. Diğer hastalarımızın tamamı taburcu oldu. Yine sahada 7 bin 128 personelle 933 araçla faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

 

“İzmir genelinde 75 bin 934 bina incelendi”


Hasar tespit çalışmalarında sona gelindiğini açıklayan Kurum, “Bayraklı ilçemizdeki hasar tespit çalışmalarının tamamını bitirdik. İzmir genelinde 75 bin 934 binada 411 bin bağımsız bölümün incelemesi yapıldı. Şu an için acil ağır hasarlı bina sayımız 342 oldu. Bağımsız bölüm sayısı da 4 bin 350’ye ulaştı. Az hasarlı 3 bin 660 binamız, orta hasarlı 383 binamız şu an için tespit edildi. İnşallah 3 gün içinde hasar tespit çalışmaları tamamlanmış olacak. Bir taraftan da binaların yıkım sürecini devam ettiriyoruz. 16 binanın yıkımı tamamlandı. Orada da vatandaşlarımızın taşınma sürecine destek olarak onları sağlam güvenli ortamlara alıyoruz. Süreci de birebir takip ediyoruz. Güvenli bir şekilde, onları sağlam ve yeni konutlara taşınma süreçlerini tamamlayıp tüm ağır hasarlı binaları bu şekilde yıkıp yapıyor olacağız. Çadır kentlerimizde ve yıkım alanlarında vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına ilişkin başvuru noktaları var. Şu an için 3 bin 800 başvuru var. Bu başvurular hızlı bir şekilde karşılanmaktadır. İzmirli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını gidermek için şu an için 38 milyon TL kaynak aktarıldı Bakanlıklarımızca. Onlar da taşınma, kira ve eşya yardımı olarak vatandaşlarımızın hesaplarına yatırılmaya devam ediyor. Bu kapsamda eşyasını alamayan vatandaşlara 30 bin TL, ev sahibi vatandaşlarımıza 13 bin TL, kiracılara 5 bin TL yardım yapılıyor. Orta hasarlı binalarımız için de ev sahiplerimize 5 bin TL, kiracılara da 2 bin 500 TL taşınma ve kira yardımı ödemeleri her gün tespitler bittikçe vatandaşlarımızın hesabına yatıyor. Bu kapsamda bugüne kadar 14 milyon TL vatandaşlarımızın hesabına yatırıldı. DASK çerçevesinde hem Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünde hem de Rıza Bey Apartmanı yanında bir büro açıldı. Bu başvurular da bu alanlara yapılabilir. Yapılan incelemelerde 13 bin 500 hasar ihbarı alındı. Şuana kadar da 7,1 milyon TL vatandaşlarımıza ödeme yapıldı” diye konuştu.