• Nevavprestij
POLİTİKA Haber Girişi : 04 Ocak 2023 11:20

AK Parti’de erken seçim için konuşulan üç tarih

AK Parti’de erken seçim için konuşulan üç tarih
AK Parti'de seçimlerin öne çekilmesi için takvim çalışmaya başladı. En çok konuşulan tarihler ise 30 Nisan, 7 ve 14 Mayıs.

ANKARA – Yerel seçimlerden bu yana gündemden düşmeyen "erken seçim" tartışması, takvim yaklaştıkça yerini "seçimlerin 1-2 ay öne çekilmesi" olasılığına bıraktı. AK Parti’de seçim için üç tarih üzerinde durulurken muhalefet 6 Nisan sonrası bir takvime destek olmayacağını ilan etti.

voyage otel

 

Bugüne kadar seçimlerin hep zamanında yapılacağını açıklayan Cumhur İttifakı ortaklarından arka arkaya seçimlerin öne alınmasına dair açıklamalar geldi. Hafta başında yapılan AK Parti MYK toplantısı sonrası konuşan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Seçimler 18 Haziran'dan önceye çekilebilir ama bu erken seçim denebilecek kadar erken bir tarih olmayacak" dedi. Çelik’ten bir gün sonra konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ilk kez erken seçim olasılığına işaret etti ve "Seçimler ister erken ister zamanında yapılsın, biz hazırız" dedi.

 

10 ‘PAZAR’ MASAYA YATIRILDI, 3 PAZAR ÖNE ÇIKTI 

 

Edinilen bilgiye göre AK Parti’nin son MYK toplantısında seçim tarihi ile ilgili birçok olasılık değerlendirildi. Okulların kapanması, yapılacak sınavlar, hac mevsiminin yaklaşması gibi gerekçelerle seçimlerin 18 Haziran’da yapılmasına sıcak bakılmadı. AK Parti yönetimi, ramazan ayı ve Ramazan Bayramı’na gelen seçeneklere de hem seçmenin sandığa gitme motivasyonunu düşüreceği hem de ramazan ayı sürecinin miting yapma koşullarını zorlaştıracağı düşüncesiyle mesafeli yaklaştı.

AK Partili yetkililer, mevsimlik işçilerin hareketliliği, seçmenlerin okulların kapanması nedeniyle memleketlerine erken gitme ihtimali gibi durumları da göz önünde bulundurarak 30 Nisan’dan 18 Haziran’a kadar olan seçenekleri, yani 10 ‘pazar’ gününü masaya yatırdı. Toplantıda seçim tarihi olarak 30 Nisan, 7 Mayıs ve 14 Mayıs öne çıktı. Ancak bir karara varılmadı.  

 

‘6 NİSAN’DAN SONRAKİ HERHANGİ BİR TARİHE ‘EVET’ DEMEYİZ’


AK Parti kulislerinde konuşulan olası seçim tarihleri muhalefet partilerinin de gündeminde. AK Parti’nin seçime ‘yeni seçim kanunu’ ile gitmek isteyeceğini belirten CHP yetkilileri, "Yeni seçim kanunu ile seçime gidilmesi için, kanunun yürürlüğe girmesinin üzerinden 1 yıl geçmesi gerekiyor. Bunun için seçimi 6 Nisan’dan sonra yapmak istiyorlar" diyor.

CHP’ye göre AK Parti, bu senaryoda Erdoğan’ın aday olması konusundaki tartışmayı da sonlandırmayı hedefliyor. CHP, AK Parti’nin 6 Nisan’dan sonra yapılacak bir erken seçimle Erdoğan’ın iki dönemini tamamlamamış olacağı gerekçesiyle yeniden aday olabileceğini savunacağını söylüyor.

CHP, İYİ Parti ve HDP; AK Parti’nin bu stratejisini okuduklarını ve 6 Nisan’dan sonraki herhangi bir erken seçim olasılığına kesinlikle ‘hayır’ diyeceklerini ifade ediyor.

 

CHP’NİN ÖNGÖRÜSÜ 30 NİSAN


CHP kurmayları, AK Parti’nin seçim tarihi olarak 30 Nisan’ı tercih edeceğini düşünüyor. Buna gerekçe olaraksa EYT, asgari ücret zammı gibi ekonomik alanda atılan adımların etkisinin azalmasını istemeyecek olmalarını gösteriyor. Erdoğan’ın kimyevi gübrede yüzde 13, karma yemde ise yüzde 5’lik fiyat indirimi açıkladığı konuşmada, nisan ayı sonuna kadar gübre ve yemde fiyat artışı yapılmayacağı sözleri de seçimlerin 30 Nisan’da planlandığının işaretlerinden biri olarak yorumlanıyor.

 

'GEREKİRSE ERDOĞAN MECLİS’İ FESHETSİN VE SEÇİME GİDELİM'


Erken seçim kararı için iki yol var. Birincisi Meclis’te 360 milletvekilinin "evet" oyu vermesi. Bunun için AK Parti ve MHP’nin sandalye sayısı yeterli değil, yani muhalefetin desteği gerekiyor. İkincisi ise Cumhurbaşkanı’nın seçim kararı alması. Bu durum "Meclis’in feshi" olarak değerlendiriliyor. 6 Nisan’dan sonraki bir seçim tarihine kapıları kapatan muhalefet partileri, "Gerekirse Erdoğan Meclis’i feshetsin ve seçime öyle gidelim" diyor.