POLİTİKA Haber Girişi : 20 Ocak 2020 15:43

Yücel'den AKP’Lİ Dağ'a çok sert Urla yanıtı

Yücel'den AKP’Lİ Dağ'a çok sert Urla yanıtı
Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’den, CHP’ye Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz üzerinden sorular soran ve eleştiren AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın sözlerine sert yanıtlar geldi.

AKP İzmir Milletvekili Hamza Dağ’ın sözlerine tepki gecikmeden CHP'li Yücel'den geldi. CHP İzmir il başkanı Yücel, “Hamza Dağ’ın bu soruyu soracak cesareti bulmasına şaşırdık. Bu sorunun karşısında kendisine sormazlar mı? AKP iktidarına 15 Temmuz darbe girişimine kadar kim referans oldu? Devletin tankıyla darbe yapmaya çalışan FETÖ yöneticisi komutanlar, kimin talimatıyla o görevlere getirildi? dedi.

voyage otel

 

AKP UNUTTU BELKİ AMA MİLLET UNUTMADI

 

Yücel açıklamasında şunlara yer verdi:'Sayın Hamza Dağ “CHP’nin kendisini sorgulaması gerekiyor” demiş. “Burak Oğuz’a kim referans oldu? “demiş. Biz elbette kendimizi sorguluyoruz. Ancak şunu da unutmasınlar. Burak Oğuz’un yargılaması hala devam ediyor. Daha mahkemeye bile çıkmadı. Sayın Hamza Dağ hukukçudur. Ceza hukukunda ve Anayasamızın 38. maddesinde “Masumiyet Karinesi” vardır. Suçluluğu hükmen sabit oluncaya kadar herkes suçsuzdur. Hakkındaki hukuki süreç devam eden bir kişi hakkında bu şekilde yargısız infaz yapmasını açıkçası AKP’nin hukukçu milletvekiline yakıştıramadım. Kendisi iyi bilsin ki; bu FETÖ denen örgütü kendi başlarına taç, milletin başına bela ettikleri günler unutulmamıştır. Sayın Dağ şimdi de 15 Temmuz darbe girişimine kadar kimlerle beraber yol yürüdüklerine, FETÖ denen din sömürücüsü ihanet çetesinin ve terör örgütünün referanslarıyla yaptıkları işlere bakmadan, aklınca partimizi karıştırmaya kalkmış. Millet de kendisine yıllardır soruyor ve cevap bekliyor. 2016 Yılına kadar bu ülke de Yargıyı, Emniyeti, Türk Silahlı Kuvvetlerini, Üniversite Rektör Atamalarını, Milli Eğitimi, Hazineyi ve kendi iktidarlarını kime teslim ettiler. Tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını göz göre göre kiminle birlikte yediler? Devletin tüm imkanlarını FETÖ’cülerin ve onun vakıflarının emrine nasıl verdiler? Bu soruların hiç birine cevap verecek cesareti olamayanlar, daha yargılama süreci yeni başlamış Urla belediye başkanımızın yargı sürecini etkilemeye, bu süreç üzerinden bize akıl vermeye çalışmasınlar. Biz her konuda kendi sorgulamasını yapabilen, seçmenine ve halkına hesap verebilen bir demokrasi anlayışından geliyoruz. Bunu böyle bilsinler.'

 

BU TAVIR KARŞISINDA SORULMAZ MI?

 

Tutuklu bulunan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un davasının çok yeni olduğunu ve süreci yargıda yakından takip ettiklerini ifade eden CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel “Burak Oğuz hakkında yapılacak bağımsız yargılama sonunda, çıkacak kararı hep birlikte göreceğiz. Ancak bu konuda bize soru soracak, akıl verecek en son parti AKP’dir. Sayın Hamza Dağ’a bu konuda tavsiyem, aklını partimize yoracağına yıllardır övgüyle, hayranlıkla söz ettikleri, referansıyla Türkiye’yi yönettikleri ve devletin tüm imkanlarını emrine verdikleri FETÖ’ye bu imkanı verenlerin kimler olduğuna kafa yorsun. İnsan sormadan edemiyor, bu konularda acaba AKP kendini sorguluyor mu? Cumhurbaşkanının başyaveri FETÖ’den mahkum oldu. Sayın Cumhurbaşkanının atamalarını yaptığı üst düzey komutanlar FETÖ’den mahkum oldu. Üstelik sadece FETÖ üyeliğinden değil, terör örgütü yöneticiliği ve Türkiye cumhuriyeti ile Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüsten müebbet hapis cezası aldılar. Yani darbeye teşebbüsten mahkum oldular. Bu kişiler cumhurbaşkanının başkanlık ettiği Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararıyla atanan kişiler. FETÖ’cü çıkan, FETÖ’den mahkum olan, devletin ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin tanklarıyla, uçaklarıyla darbe yapmaya teşebbüs eden ve müebbet hapis cezasına çarptırılan bu kişilere kim referans olmuştur? Bu atamaları yaparken cumhurbaşkanı ve YAŞ üyeleri kimlerin telkinini, kimlerin talimatını, kimlerin referansını dikkate almıştır? Sayın cumhurbaşkanının yakın zamanda İzmir’de açılışını gerçekleştirdiği camiye adı verilen ve kendi ağzından Pensilvanya’ya gittiğini, FETÖ örgütü lideri Fetullah Gülen ile görüştüğünü itiraf eden Bilal Saygılı’nın ismi, kimin referansıyla ve teklifiyle bir camiye verilmiştir? Kaldı ki Sayın Dağ hafızasını biraz zorlarsa, iktidarlarında Başbakan Yardımcılığı, Adalet Bakanlığı yapmış, halen milletvekilleri olan Bekir Bozdağ’ın ve onun gibi onlarca AKP’li yöneticinin FETÖ liderini bilge adam, hizmet adamı, vatan millet sevdalısı olarak göklere çıkardığını ve övdüğünü hatırlayacaktır. Sayın Hamza Dağ, önce kendi partisinin FETÖ ve diğer terör örgütleriyle olan işbirliği ve ilişkilerini sorgulasın, korkmuyorlarsa FETÖ’nün siyasi ayağını araştırsınlar. Emin olsun ki çok araştırmasına, çok uzağa gitmesine gerek kalmayacak, çabucak sonuca varacaktır” dedi.