EKONOMİ Haber Girişi : 25 Ağustos 2023 11:52

Yatırımın yeni gözdesi Milas’ta talep patlaması yaşanıyor!

. Bölgede önemli yatırımları olan Nebioğlu otomotiv ve inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bülbül, bölgede satılık ve kiralık konut fiyatları geçen yıla oranla artış gösterdiğini belirterek bölgeye olan ilginin katlanarak süreceğini söyledi

Muğla’nın Bodrum’un bitişik komşusu durumunda olan Milas’a yatırımcıların ilgisi büyüyor. Özellikle Bodrum’a bağlı Mumcular Mahallesi’nden başlayarak Meşelik, Boğaziçi, Dörttepe ve Adabükü’ne talep artıyor. Bölgede önemli yatırımları olan Nebioğlu otomotiv ve inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bülbül, bölgede satılık ve kiralık konut fiyatları geçen yıla oranla artış gösterdiğini belirterek bölgeye olan ilginin katlanarak süreceğini söyledi.

 

voyage otel

 

 

 

EGE ALTERNATİF / ÖZEL HABER - Pandemi döneminden bu yana Ege Bölgesi'ne olan talep artmıştı. Özellikle Bodrum yoğun talep olan şehirlerden birisiydi. Özellikle Bodrum merkezde imarlı araların azlığı ve imar plan notlarındaki sorunlar nedeniyle yatırımcılar daha cazip yer arayışı içine girmişti.  Yaşanan gelişmeler sonucunda Bodrum’a bitişik komşusu durumunda olan Milas’a yatırımcıların ilgisini çekmişti.  Özellikle Bodrum’a bağlı Mumcular Mahallesi’nden başlayarak Meşelik, Boğaziçi, Dörttepe ve Adabükü’ne talep artmış durumda.

 

 

Geçmiş dönemde özellikle yazlık kullanımlarının yoğun olduğu, Boğaziçi-Güllük bölgelerinde yalnızca yaz döneminde nüfus yoğunluğu düşük iken, güncel durumda bölgede yaz kış ikamet edenlerin sayısının önemli ölçüde arttığını görüyoruz. Fiyatların bir önceki döneme göre yükseldiği ilçede hem satılık hem de kiralık konutların fiyatlarında yukarı doğru artış söz konusu. İlçenin havalimanına yakın olması, deniz ve doğa bakımından zengin olması, yatırımcıların ilgisini çekiyor. Sezonda kiralıkların arttığı, yatırımcıların ise konut aradığı Milas'a gayrimenkul markalarının da ilgisi artmaya başladı.

 

EKREM BÜLBÜL YATIRIMLARI DEĞERLENDİRDİ

 

 

Mumcular, Dörttepe ve Boğaziçi bölgelerinde önemli yatırımları bulunan Nebioğlu otomotiv ve inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bülbül, bölgedeki hareketliliği www.egealternatif.com’a değerlendirdi.

 

Türkiye'nin pek çok yerinde olduğu gibi tatil bölgelerinde de fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Bülbül,  bölgeye ilginin giderek arttığına dikkat çekti. Bülbül, Türkiye'de genel duruma baktıklarında, satılık ve kiralık dairelerde yüksek fiyat artışları kurdaki dalgalanma, enflasyon ve inşaat maliyetlerindeki artış, nüfus artışı, şehirleşme, göç ve enflasyondan uzaklaşmak amacıyla konuta yatırım yapılması gibi pek çok sebeple yükselişin sürmesini beklediklerini ifade etti. Milas bölgesinin en çok tercih edilen bölgeleri arasında Ören, Çökertme, Kıyıkışlacık, Boğaziçi, Dörttepe ve Adabükü, denizi ve güzel doğasıyla dikkat çektiğin belirten Bülbül, “Bu bölgeler, Bodrum'a yakın ama fiyatları Bodrum'dan daha uygun olduğundan ilgi görüyor. Ayrıca yazlık bölgelerin ulaşım kolaylığının da fiyatlara doğrudan etki ettiğini söylemek mümkün. Milas'ta bulunan havalimanı da bölgeyi cazip kılıyor. Milas'ta yatırımlık arsa ve arazilerde herhangi bir talep sıkıntısı yaşanmıyor. Ayrıca yeni bir yerleşim bölgesi olduğundan konutta da alıcıların herhangi bir problem yaşamayacak. Bu ta yatırıma olan ilgiyi artırmış durumda. . Ayrıca Milas başka tarihi değerlere de sahip. Milas, Ege Deniz'inin iki önemli körfezi olan Gökova ve Mandalya Körfezi'ndeki kıyılarıyla yat turizmi açısından önemli bir konuma sahip. Milas'ın Güllük ve Gökova körfezlerinde toplam 197.4 km uzunluğunda kıyıları var." Dedi.

 

EKREM BÜLBÜL: BÖLGEYE OLAN İLGİ DEVAM EDECEK

 

 

Bodrum'a olan yakınlığı nedeniyle Milas'ın son birkaç yıldır yazlık ve konut alımlarında çok fazla tercih edildiğine dikkat çeken Nebioğlu otomotiv ve inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Bülbül, bu sebeple gayrimenkul değerlerinde ciddi artışlar yaşandığına vurguluyor. İlçede Boğaziçi, Güllük, Ören ve Kıyıkışlacık bölgelerinde yazlık tarzı bahçeli konutlar, ilçe merkezinde ise apartman tipi konutların tercih edildiğini söyleyen Bülbül, Milas merkezde daire metrekarelerinin 12 bin-18 bin TL arasında değiştiğini belirtti. Bülbül, "Son bir yıl içinde bölgede yer alan konut değerlerinde bölgelere bağlı olarak yüzde 120-130 civarında, hatta bazı bölgelerde daha yüksek artış yaşandığını gözlemledik. Bodrum'da yaşanan yüksek değer artışı ve Bodrum bölgesinde arsa arzının da azalmaya başlamasıyla bölgeye olan talebin ve değer artışının devam edeceğini öngörüyoruz. Site tarzı yapılaşmaların yoğunlaştığı, yazlık ve bahçe nizamlı taşınmazların bulunduğu Boğaziçi, Güllük ve Ören bölgelerinde yer alan konutların metrekare birim değerleri 20 bin-30 bin TL civarında değişiyor. Bölgede kira değerleri ise; metrekaresi 50-100 TL civarında olup, sezonluk kiralamalarda bu değerler 150 TL'ye kadar çıkıyor. Özellikle, Milas, Boğaziçi ve Güllük bölgelerinde yazlık sitelerin yoğunlukta olması, havaalanına yakın konumda olması, Bodrum'a ve çevre yerleşim yerlerine erişimin de kolay olmasına bağlı olarak bölgenin tercih edilirliği artıyor." Diye konuştu.

 

BÜLBÜL: GEÇEN YILA GÖRE BÖLGEDEKİ FİYAT ORTALAMA ÜÇ KAT ARTTI"

 

 

Bölgenin konforlu bir yaşam sunduğunun altını çizen Bülbül, yatırımcının ekonomik kazanç sağladığını belirterek,  “Milas;mso-spacerun:yes'>  Milas'ın köklü bir geçmişe uzanan pek çok yerleşim yeri bulunmaktadır. Milas ilçesinde geçen Nisan sonu itibarıyla son bir yılda kira artış oranı yüzde 50 civarında gerçekleşti. Buna göre ortalama konut kira bedeli Nisan ayında 57 TL/m2, aynı özelliklerdeki ortalama kira tutarı 5 bin TL olarak saptandı. Satılık konutlarda ise metrekare birim fiyatları Nisan ayında bir önceki yılın Nisana oranla yüzde 130 artışla 13 bin 500 TL olmuş ve aynı özelliklerdeki ortalama satılık konut fiyatları 1 milyon 238 bin 640 TL'dir. Milas'taki satılık konut fiyatlarındaki yükselişin 2023 başlarına kadar devam edeceğini ve bu yılsonunda ortalama metrekare satış fiyatının 25 bin TL'ye kadar çıkabileceğini söyleyebiliriz. Milas özellikle Bodrum'a ve havalimanına yakınlığı nedeniyle son yıllarda alıcıların tercih ettiği bir bölge oldu. Tabii satılık konut fiyatlarının da Bodrum'a nazaran daha ulaşılabilir olması da önemli bir tercih nedeni. Özellikle Milas Akbük arasındaki sahil bölgesinde yatırım yapılabilecek oldukça çok arsa ve araziler bulunuyor. Hem Bodrum'da artan arsa maliyetleri ve hem de bu bölgelerdeki imar avantajı, yatırımcıların Milas'ı tercih etmesinde büyük rol oynuyor” diye konuştu.