KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 19 Ağustos 2021 14:31

Uluslararası Opera Ve Bale Festivali Evine Dönüyor

Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali evine dönüyor. Antik çağın en büyük tiyatrolarından biri olan Efes Antik Tiyatrosu 24 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında 4. Efes Uluslararası Opera ve Bale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. 


İlham Veren Kent Efes Selçuk bir kez daha değerli bir kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor.  Her yıl Türk ve dünya opera ve balelerinin seçkin yapıtlarını sanatseverlerle buluşturan 4. Efes Uluslararası Opera ve Bale Festivali 24 Ağustos’ta Efes Antik Tiyatro’da başlıyor. 

radisson ilanı

 

İzmir’in kültür sanat hayatına büyük katkı sunan ve düzenlendiği günden bu yana Efes Antik Kenti’nin de adımlarına ev sahipliği yaptığı Uluslararası Opera ve Bale Festivali bu yıl sanatseverleri Efes Antik Tiyatro’da buluşturacak. 

 


Festival öncesi İzmir Devlet Opera ve Balesi Bornova Necdet Aydın Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısına Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, İzmir Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni ve Müdür Vekili Aydın Uştuk ve basın mensupları katıldı. Başkan Sengel ve Başkan Günel’e teşekkür plaketleri verilen basın toplantısı küçük bir müzik dinletisi ile son buldu. 

 


4. Uluslararası Devlet Opera ve Bale Festivali 24 Ağustos Salı günü saat 21.00’de Efes Antik Tiyatro’da İzmir Devlet Opera ve Balesinin sahneleyeceği Giuseppe Verdi’nin opera eseri "La Traviata" ile başlayacak.  26 Ağustos Perşembe günü saat 21.00’de Prag Operasından Michaela Zajmi, Bledar Zajmi, Egli Prifti ve İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası flüt sanatçısı Hürkan Ayvazoğlu'ndan oluşan “Prag Ensemble” konseri Efes Odeon’da gerçekleşecek. 


CARMEN DE ANTİK TİYATRO’DA 


Efes Antik Tiyatro, 28 Ağustos Cumartesi günü festivalin dikkat çeken etkinliklerinden biri olan Fransız besteci Georges Bizet'nin "Carmen" operasının müzikleri ile özgün bir koreografide birleştirilen Carmen Balesi’ne de ev sahipliği yapacak.
Ankara Devlet Opera ve Balesi Modern Dans Topluluğu (MDT), 1 Eylül Çarşamba günü Bornova Aşık Veysel Amfi Tiyatro'da, izleyiciyi 1930'lar Amerika'sına götüren "Gangster" müzikaliyle İzmirli sanatseverler için sahnede olacak.