GÜNCEL Haber Girişi : 24 Ocak 2023 14:48

Uğur Mumcu, Bodrum’da da Anıldı

Uğur Mumcu, Bodrum’da da Anıldı


Gazeteci –Yazar Uğur Mumcu ölümünün 30. Yılında Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Belediye Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde ÇYDDtarafından düzenlenen etkinlik ile anıldı. Etkinliğe CHP İlçe Başkanı Başar Bıyıklı, ADD Bodrum Şubesi Başkanı Ümit Baltutan, Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ve üyeleri, belediye meclis üyeleri ve Bodrumlular ellerinde karanfiller ve Mumcu’nun fotoğrafları ile katıldı.

voyage otel

 

 

UĞUR MUMCU’NUN MÜCADELEDE NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK

Uğur Mumcu anısına saygı duruşunda bulunulduktan sonra konuşan ÇYDD Derneği Bodrum Şubesi Başkanı Meral Saraçbaşı yaptığı konuşmada “Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 30. Yılı. O günden bu güne baktığımızda Mumcu’nun verdiği mücadelenin ne kadar önemli olduğunu bu ülkeye, bu Cumhuriyet’e özgürlüğe, basına düşmanlarla mücadele eden bir kişi olarak ne kadar doğru seçim olduğunu görüyoruz ve O'nu saygıyla anıyoruz” dedi.

 

AYDINLARIMIZI ARAMIZDAN KOPARAN KARANLIĞI YOK ETMEK TOPLUMSAL SORUMLULUĞUMUZDU

ÇYDD Bodrum Şubesi adına basın açıklamasını 17 yaşındaki öğrenci  Gülsay Akdaş okudu. Akdaş açıklamasında “Tam 30 yıldır, 24 Ocak 1993'te öldürülen gazeteci ve yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990'da öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy'un ölüm yıl dönümlerini belirten 24 Ocak - 31 Ocak günleri arasındaki hafta, Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kutlanmaktadır. Peş peşe katledilen aydınlarımızın ardından açılan soruşturmalar sonucunda, neredeyse bu suikastların tamamının failleri bulunmaz duruma getirilmiştir, katliamların üzeri hukuk yoluyla örtülmüştür. Atatürkçü aydınlarımızı hedef alan bu acı olayların amacı, toplumu Cumhuriyet’in ışığından uzaklaştırmaktı. O yüzden toplum önderlerini, aydınlarımızı aramızdan koparan karanlığı yok etmek toplumsal sorumluluğumuzdur. Yıllardır aydınlarımız tarafından ekilen adalet ve demokrasi tohumlarının, Cumhuriyetimizin 100. yılında yeniden filizlenmesi umuduyla "Yeniden Cumhuriyet" diyoruz!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

MUMCU’NUN FOTOĞRAFI KARANFİLLERLE DONATILDI

 

Konuşmalardan sonra etkinliğe katılanlar ellerindeki karanfilleri ve Bodrum çiçeklerini Mumcu’nun fotoğrafını süslediler. Ailesi ile birlikte etkinliğe gelen 4 yaşındaki Karan Karabulut’da karanfilini bıraktıktan sonra uzun süre Mumcu’nun fotoğrafının önünden ayrılmaması dikkat çekti. Anma etkinliği Uğur Mumcu anısına söylenen türkülerle sona erdi.