• Nevavprestij
EKONOMİ Haber Girişi : 01 Temmuz 2024 10:06

Türkiye'de işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ikinci bölge Ege Bölgesi

Türkiye'de işe alım beklentilerinin en güçlü olduğu ikinci bölge Ege Bölgesi
ManpowerGroup'un İstihdama Genel Bakış Araştırması'na göre, 2024 yılının 3. çeyreğinde Net İstihdam Görünümünün (NEO) yüzde 17 puan ile olumlu bir seyir izlemesi beklenen Türkiye'de en rekabetçi ikinci bölge Ege Bölgesi oldu.

ManpowerGroup, 2024 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin işe alım beklentilerini ölçmek için 42 ülkede 40 bin 374 işverenle İstihdama Genel Bakış araştırmasını gerçekleştirdi. Ankete göre, önümüzdeki çeyrekte Türkiye'de Net İstihdam Görünümünün (NEO) yüzde 17 puan ile olumlu bir seyir izlemesi bekleniyor. Beklentiler geçen çeyreğe göre 3 puan iyileşse de geçen yılın aynı dönemine göre ise 6 puan zayıfladı.

voyage otel

 

Araştırmaya göre Türkiye'nin en rekabetçi ikinci bölgesi 21 NEO puanı ile Ege Bölgesi olurken ilk sırada 29 NEO puanı ile Karadeniz Bölgesi yer aldı. Tüm bölgelerin NEO puanları şu şekilde sıralandı: Karadeniz (29), Ege (21), Akdeniz (15), Marmara (15), İç Anadolu (14), Doğu Anadolu (6) ve Güneydoğu Anadolu (-8).

 

Küresel çapta ise Net İstihdam Görünümü (NEO) 22 puan ile geçen çeyreğe göre değişmeden yatay bir seyir izledi. ABD ve Çin gibi büyük ekonomilerde istihdam beklentileri düştü. ABD'de (30) istihdam beklentileri geçen çeyreğe göre 4 puan düşerek üst üste dördüncü çeyrekte de geriledi. Benzer şekilde, Çin'in işe alım beklentileri (28) bir çeyrek daha gerilerken (-4), Hindistan'da (30) geçen yılın aynı döneminden bu yana ilk büyük düşüş (-6) görüldü. Buna karşılık Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA; 18, +2) ile Güney ve Orta Amerika (22, +3) bölgelerinde geçen çeyreğe göre istihdam beklentilerinde iyileşme yaşandı.

 

Türkiye'de olumlu seyir bekleniyor

 

Sonuçlarla ilgili değerlendirmede bulunan ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, “Enflasyon ve yüksek iş gücü maliyetleri nedeniyle büyük ekonomilerin ve sektörlerin önümüzdeki çeyrekte de sıkıntı yaşayacağı tahmin ediliyor. Daha önce resesyon ve uluslararası çatışmalardan ağır darbe alan bölgelerde bazı toparlanma işaretleri görülse de küresel ekonomideki dalgalanmalar ve jeopolitik gelişmeler nedeniyle işverenlerin bekle ve gör modunda olduğu görülüyor. Diğer yandan, Türkiye'deki işverenler de belirsiz bir ekonomik manzarayla karşı karşıya. Sıkı para politikasına rağmen enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. Ancak, beklentilere göre enflasyonun yıl sonuna kadar düşmesi bekleniyor ki bu şirketlere biraz umut veriyor. Bu nedenle şirketler işe alım beklentilerini bir miktar da olsa artırıyor.” dedi.

 

En güçlü ve en zayıf sektörler

 

Türkiye'deki en rekabetçi sektör, geçen çeyreğe göre 27 puan ve geçen yılın bu çeyreğine göre 8 puan artarak 30 NEO puana ulaşan ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektörü oldu. Böylelikle Türkiye geçtiğimiz çeyrekte ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektöründe yaşadığı düşüşü telafi etme başarısını da göstermiş oldu. Hatta Türkiye ulaştırma, lojistik ve otomotiv sektöründeki çeyreklik artışta, sektörün ortalama artışının 22 puan üzerinde 7. sırada yer aldı. Sektörlerin NEO puanları şu şekilde: 

 

Ulaştırma ve Lojistik & Otomotiv (30) 

Bilgi Teknolojileri (27) 

Tüketim Malları ve Hizmetleri (15) 

Endüstriyel Ürünler ve Malzemeler (14) 

Finans ve Gayrimenkul (12) 

İletişim Hizmetleri (5)

Enerji ve Kamu Hizmetleri (3)

Sağlık ve Yaşam Bilimleri (-4)

Diğer (13)

 

Organizasyon büyüklüklerine göre 

 

Her altı organizasyonun tamamı da önümüzdeki çeyrekte personel seviyelerinde artış bekliyor. Bir önceki çeyrekten bu yana işe alım beklentileri 6 organizasyon büyüklüğünün 3'ünde güçlendi, 2'sinde değişmedi ve 1'inde azaldı. Ancak geçen yılın aynı çeyreğinden bu yana işe alım beklentileri 6 organizasyon boyutunun tamamında zayıfladı. Organizasyon büyüklüklerine göre NEO puanları şu şekilde:   

5000+ (28) 

250-999 (20)  

10-49 (19) 

50-249 (18) 

1000-4.999 (16) 

10'dan az (15)