EKONOMİ Haber Girişi : 07 Mart 2021 18:51

Turizmciler 2021 için umutlu!

Türkiye turizmi koronavirüsün gölgesinde ve belirsizlikler içinde 2021 sezonuna hazırlanırken, otellerin açılışını belirleyecek iki temel unsurun son dakika rezervasyonlarının seyri ve kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmaması olacağı ifade edildi.

Türkiye turizmi koronavirüsün gölgesinde ve belirsizlikler içinde 2021 sezonuna hazırlanırken, otellerin açılışını belirleyecek iki temel unsurun son dakika rezervasyonlarının seyri ve kısa çalışma ödeneğinin uzatılıp uzatılmaması olacağı ifade edildi. 2021 sezonuna ilişkin açıklama yapan turizmciler ise, iyi bir sezon beklediklerini belirtti.

Milliyet’ten Duygu Erdoğan’a konuşan Türkiye’nin değişik bölgelerindeki turizmciler, nasıl bir sezon beklediklerini anlattı.

 

SURURİ ÇORABATIR: TURİZM MAYIS AYINDA BAŞLAR

 

Türkiye’de seyahat hareketliliğinin mayıs ayında başlayacağının görüldüğünü belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Türkiye ve dünyadaki salgın etkilerinin sürekli takip edildiğini söyledi.

Çorabatır, “Öncelikle yeni sezonu; ülkemizde ve Türkiye’ye seyahat edecek ülkelerdeki Kovid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarının düşmesi belirleyecektir. Bu kapsamda aşı çalışmaları dünya turizmine umut verirken, aşılanma oranı da ülkeler arası seyahati daha güvenli kılacaktır. 2020 sezonunda olduğu gibi 2021’de de turizm hareketinin bayram itibarıyla iç pazardan başlayacağını öngörüyoruz. Beraberinde Rusya ve Ukrayna’dan geçen yıl olduğu gibi iyi bir talep geleceğini görüyoruz. Ardından ise Doğu Avrupa talepleriyle sezon devam edecektir” dedi.

Sururi Çorabatır, ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nın Türkiye’nin en büyük avantajı ve rekabette önemli kozu olduğunu ifade ederken, “Aşı çalışmalarının devam ediyor olması ve vaka sayılarının kontrol altında tutulmasıyla 2021 sezonunu daha iyi geçireceğimizi öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

MEHMET İŞLER: ANTALYA’YI RUSLAR, EGE’Yİ İÇ PAZAR DOLDURUR

 

Yeni sezonun 2020’ye göre çok daha iyi geçeceğini tahmin ettiklerini anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, gelen taleplerden de bunu gözlemlediklerini dile getirdi.

İşler, Rusya’nın Antalya otellerinin doluluğunda bu yıl tek başına çok önemli bir yer edineceğini belirtirken, İngiltere’den de ciddi talep geldiğini söyledi. İşler, “Bayramla birlikte iç pazarın hareketleneceğini ardından ise Romanya, Polonya ve hızla da Rusya’nın devreye gireceğini görüyoruz. Haziran başında İngiltere pazarının açılması, temmuza doğru ise Almanların gelmesiyle güzel bir sezon bizi bekliyor. Antalya’yı Rusya, Ege’yi ise iç pazar dolduracaktır. Yukarda Ayvalık, Assos; burada Foça, Çeşme, Alaçatı, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye’ye kadar olan bölgede turistler dolu dolu bir tatil geçirecek” dedi.

 

ÜLKAY ATMACA: OTELLER YİNE TAM KAPASİTE ÇALIŞAMAYACAK

 

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Ülkay Atmaca, otellerin genellikle nisan ayını beklediklerini ve buna göre kademeli olarak açılışlarını yapacaklarını ifade etti.

2021 sezonunun da yine turistler tarafında ‘son dakika’ rezervasyonlarıyla şekilleneceğini vurgulayan Atmaca, “En büyük avantajımız, güvenli turizm sertifikası oldu. Bu yıl etkisini göreceğiz. Ancak tesislerin açılması ve istihdamın korunması için başlıca talebimiz, kısa çalışma ödeneğinin haziran sonuna kadar uzatılmasıdır. Turizm dünyada böylesine dip seviyeleri görmüşken, bir anda otellerin bu maliyeti kaldırması mümkün değil. Çünkü yine tam kapasite çalışamayacaklar ve turist sayısı normal yılların altında kalacak” dedi.