EKONOMİ Haber Girişi : 08 Mart 2021 12:43

Turist Olarak Gelip, Yatırım Yaptılar

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’a turist olarak gelenlerin ilçede yaşamaya ve yatırım yapmaya başladığını söyleyerek "Rus ve Ukraynalılar, burayı görünce deyim yerindeyse Bodrum aşığı oluyorlar" dedi.

Haber Merkezi - Rusyalı ve Ukraynalı sosyal medya fenomenleri Bodrum Belediyesi'nin davetiyle 1-3 Mart tarihlerinde bir araya gelerek Bodrum'un turistik ve tarihi bölgelerini gezdi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum’a turist olarak gelenlerin ilçede yaşamaya ve yatırım yapmaya başladığını söyleyerek "Rus ve Ukraynalılar, burayı görünce deyim yerindeyse Bodrum aşığı oluyorlar. Yaşamaya karar verenlerin sayısı dikkat çekici bir oranda artıyor. Şu anda sadece 1.200 Rus vatandaşı, 1.000’den fazla da Ukrayna vatandaş Bodrum’a yerleşti" dedi. 

Türkiye’nin önemli turizm noktalarından olan Bodrum bu kez Rusya ve Ukrayna’nın sosyal medya fenomenlerini buluşturdu. Sosyal medya fenomenleri Bodrum Belediyesi’nin davetiyle 1-3 Mart tarihlerinde bir araya gelerek bölgenin turistik ve tarihi bölgelerini dolaştı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras “Bodrum, uzun yıllardır Rusya ve Ukrayna’nın seçkin isimlerini misafir ediyordu. Maviliklerinde demir alan lüks yatlarla gelen isimler, dünyanın yakın takip ettiği kişiler. Rusya’nın en zengin isimleri arasında yer alan, dünyaca ünlü futbol kulübü Chelsea’nin sahibi Roman Abramoviç neredeyse her yıl tatilinin Bodrum ve Bodrum kıyılarında geçiriyor. Yine, dünya ekonomisinin yakından tanıdığı Alexander Stevakov, Viktor Rashnikov, Alexander Grigoryevihç Abramov gibi ünlü milyarderler Bodrum’u yakın dönemde ziyaret ettiler. Sadece ekonomi dünyası değil, siyaset ve sanat dünyasının da tanınmış isimleri de Bodrum’u tercih eden isimler. Hatırlarsanız Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, 2019’da seçimlerin hemen ardından, yarış stresini Bodrum’da atmıştı. Bu yurtdışına yaptığı ilk ziyaret olması açısından da dünya basınında geniş yer buldu. Ayrıca ünlü Rus sanatçı Natalya Ionova’yı da Bodrum aşığı yaptık” dedi.

Bodrum’un hem kalite hem de hizmet anlayışı bakımından Saint Tropez, Cannes gibi turistik şehirlerle yarıştığını söyleyen Aras, “Sunduğu tarih ve güzellikle Bodrum, misafirlerimize göre bu kentleri de geride bırakan bir yapıya sahip. Yakın zamanda sadece Avrupa’da değil, dünya turizminde de Bodrum yıldız destinasyon olarak anılacak potansiyele sahip” diye konuştu.

 

TURİST SAYISINDA RUSYA BİRİNCİ, UKRAYNA İKİNCİ SIRAYA YÜKSELDİ

 

Aras, verdiği bilgilerle Rusya ve Ukrayna’nın içinde bulunduğu eski Sovyet ülkeleri arasında Bodrum giderek daha fazla öne çıkmaya başladığını belirterek “Bunu rakamlarla da görüyoruz. Pandemi sürecinde turizm sektörü küresel anlamda çöküş yaşadı. Bu süreçte Türkiye yine ayakta kalan birkaç ülkeden biriydi. Bodrum ve Antalya’daki tesisler direnerek açık kalmaya devam etti. Onlara da bu cesur mücadelelerinden dolayı teşekkür etmek isterim. 2019 yılında 127 bin turist gönderen Rusya, 2020 yılında 67 bin 203 turistle ilk sırada yer aldı. Yine 2019’da 78 bin 876 Ukraynalı Bodrum’u ziyaret etmişti. Bu sayıyla Ukrayna, 2019’da 6’ncı sırada yer aldı. 2020’de 66 bin 637 Ukraynalı kentimizde misafirimiz oldu. Ukrayna da, geçen yıl Rusya’nın çok az bir sayıyla hemen ardından ikinci sırada yer buldu. Ayrıca Azerbaycan, Litvanya, Belarus, Kazakistan vatandaşları da Bodrum’u en fazla tercih eden 25 ülke arasında yer alıyor” diye konuştu.

 

"1.200 RUS, 1.000 UKRAYNALI KENTİMİZDE YAŞIYOR”

 

Bodrum’un bu coğrafya tarafından sadece turizm merkezi olarak görülmediğini aktaran Ahmet Aras, “Rus ve Ukraynalılar, kentimizi görünce deyim yerindeyse Bodrum aşığı oluyorlar. Yaşamaya karar verenlerin sayısı dikkat çekici bir oranda artıyor. Buradan giden misafirlerimiz müthiş etkilenmiş olarak kentimizi öneriyorlar. Şu anda sadece 1.200 Rus vatandaşı kentimizde yaşamaya başladı. Burada konut aldılar. Sadece yatırım için gelmediler, yaşamaya karar verdiler. 1.000’den fazla da Ukrayna vatandaşı, Bodrum’u evi olarak sahiplendi ve yaşıyorlar” dedi.

Bodrum'un Rus ve Ukraynalı iş adamlarının da gözdesi haline geldiğini ifade eden Aras, "Ünlü Rus markaları ve restoranları Bodrum’da çalışıyor, şube açıyor. Turizm tesislerine yatırım yapıyor veya satın alıyor. Şu anda planlanan 300 milyon dolarlık yatırım söz konusu” dedi.

 

“BODRUM’A GELİRKEN DİKKAT EDİN, KENDİNE AŞIK EDEBİLİYOR”

 

Bodrum’a gelen sosyal medya fenomenleri adına konuşan Ukraynalı Viktoriia Pischanska ise “Rus ve Ukraynalılar için Türkiye denilince akla Antalya geliyordu. Hemen hemen her aile Antalya’ya bir kez gelmiştir. Şu anda ise Bodrum’u sıkça duymaya başladık. Avrupa’da daha önce Fransa, İtalya, İngiltere, Hollanda, Belçika gibi turizm ülkelerini görme şansı buldum. Ancak hiçbirinde Bodrum gibi kaliteli turizm anlayışını görmedim. Tesisler olağanüstü derecede modern bir hizmet anlayışına sahip. Saint Tropez, Cannes, Monaco’yu görme şansım oldu. Hem tarihi yapıları, hem de kentin misafirperverliğini düşününce Bodrum, bu kentlerin oldukça üzerinde. Bizler Bodrum’u çok sevdik. Ülkelerimize verdiğimiz mesaj ise şu: Bodrum sadece eğlence ve dinlence yeri değil, doğasıyla da kendine aşık eden bir kent. Bodrum’a gelirken dikkat edin, kendine aşık eden bir yapısı var. Biz bayıldık. Bakarsınız yakın dönemde biz de Bodrumlu oluruz” dedi.