GÜNCEL Haber Girişi : 14 Mart 2024 15:30

Tosun " Yüzde 315 zam haksız bir uygulama

Tosun
Bodrum Marmara Koleji'nin yüzde 300 okul zammı, Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun'u harekete geçirdi. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişim başlattı. Konu ile ilgili olarak Bakanlık tarafından bir müfettiş görevlendirildiği öğrenildi

Özel Bodrum Marmara Koleji'nin 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılı için yüzde 300'ü geçen oranda zam açıklaması, velileri isyan ettirdi. Bir araya gelen veliler okul önünde bir basın açıklaması yaparak zam oranını eleştirdi. Veliler, konuyu Cumhur İttifakı Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Tosun'a da ileterek destek istedi. Bunun üzerine devreye giren Mehmet Tosun, Ak Parti Muğla Milletvekili Kadem Mete ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişim başlattı. Konu ile ilgili olarak Bakanlık tarafından bir müfettiş görevlendirildiği öğrenildi. 

voyage otel

 

 

 


Bakanlığın özel okullarda ara sınıf öğrencilerine uygulayabileceği ücret artışı oranını yüzde 59 ile sınırlandırdığını hatırlatan Mehmet Tosun, yasal sınırın çok üzerinde yapılan artışın velileri ve öğrencileri çaresizliğe iteceğini belirterek "Birçok veliden almış olduğumuz talep doğrultusunda, haksız bir uygulama yapıldığını fark ettik. Bunun üzerine Milletvekilimiz Kadem Mete ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli talepte bulunduk. Bakanlık doğrudan devreye girdi. Aldığımız bilgiye göre müfettişler, söz konusu okulda inceleme yapmak üzere Bodrum'a gelmek üzere." diye konuştu. 

 

 

 

Özel okullarda ara sınıflar için okul fiyatlarının Bakanlık tarafından belirleneceğini hatırlatan Tosun, "Bu konuda okullar, ilgili yönetmelik hükümlerine tabidir. Okul yönetimlerinin, toplumda rahatsızlık yaratmayacak şekilde, vicdani ölçülerde zam yapması doğaldır. Fakat bahsi geçen yüzde 315'lik ücret artışı, sağlıklı olmadığı gibi, hem velileri hem de öğrencileri çaresiz bırakacaktır. Buna göz yumamayız." dedi.
Eğitime destek konusunda hiç kimsenin mazeret üretmeye hakkı olmadığını söyleyen Mehmet Tosun, "Eğitim, yerel yönetimlerin de birinci önceliğidir. Bu alandaki eksiklerin giderilmesi, yanlışların düzeltilmesi için belediyelerin de bulundukları bölgede inisiyatif alması gerekir. Bodrum'da eğitim gören çocuklarımızın aileleriyle sürekli dirsek temasında olacağız. Bir sorun olduğunda mutlaka devreye girecek ve gerekeni yapacağız. Hiç kimsenin endişesi olmasın" şeklinde konuştu.