SPOR Haber Girişi : 11 Ekim 2021 16:26

The Bodrum Cup heyecanı başladı

Süleyman Uysal “Bodrum’un tüm güzelliklerini ve değerlerini bir hafta içerisinde tüm dünyaya tanıtacak organizasyonda pandemiden sonra yeni bir heyecan yaşıyoruz. Bu kez yatlarımız Gökova’nın yanan ormanları için yelkenlerini açacak” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesinde bu yıl 33. Kez düzenlenecek olan The Bodrum Cup Uluslar arası Yelkenli Ahşap Yat Yarışmaları’nın basın toplantısı bugün The American Hospital’da düzenlendi. Toplantıya organizasyon komitesi başkanı Süleyman Uysal, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yarışmaların ana sponsoru The American Hospital’ın Başhekimi Op.Dr.Yusuf Babayiğit ve sponsorlar katıldı.

radisson ilanı

 

150 YATTA 1500 TURİST VE YELKENCİ KATILACAK

 

18 Ekim 2021 akşamı kampana çalının çalınması ile başlayacak olan ve 19 Ekim 2021 tarihi sabahı start alarak 23 Ekim tarihine kadar sürecek yarışmalara 150 yatta yaklaşık 1500 turist ve yelkencinin katılacağı açıklandı.

 

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE ARA VERMEDEN YAPILAN TEK ORGANİZASYON

 

Era Bodrum Yat Kulübü tarafından düzenlenen yarışmalarda yatların 5 gün içerisinde yaklaşık 250 mil üzerinden mücadele edeceğini belirten Süleyman Uysal yaptığı konuşmada “ The Bodrum Cup 33.sü düzenleniyor ve Türkiye Cumhuriyeti’nde 33 yıl ara vermemiş tek organizasyon olarak hala devam etmekte. Biliyorsunuz pandemi koşulları nedeniyle geçen yıl ‘The Year Of Heros’ adını verdiğimiz yarış yapmadan bir anma seyri gerçekleştirdik. Bu seyirde 33 yılın şampiyonları ve sağlık çalışanlarımız bizimle beraberdi. Bu anlamlı seyir çok sevildi ve çok mutlu oldu insanlar. Bu sene ne geçen seneki kadar küçük ne ondan önceki sene kadar büyük bir Bodrum Cup yapma hayali ile yola çıktık. Fakat biraz geç başlayabildik. Pandemi koşullarının bize ne kadar izin vereceğini dikkatli bir şekilde araştırarak ilerledik” diye konuştu.

 

YANGINLARLA AKCİĞERLERİMİZDEN BİRİ YOK OLDU

 

Uysal konuşmasının devamında ise  “Bu sırada organizasyonu planlarken ciğerlerimizi yakan yangınlarla boğuşmaya başladık. Birçok şekilde tarif edildi yangınlar ama biz denizciler tarafından baktığımız zaman ciğerlerimizden biri yok oldu. Artık tek akciğerimiz ile yaşıyoruz. Gökova Körfezi’nin nerdeyse yarısı yangında kül oldu. Bizler ise bunun acısını her gün yaşıyoruz. Biz The Bodrum Cup olarak bir aileyiz, büyük bir aileyiz. 75 kişilik gönüllü bir organizasyon komitemiz var. Dolayısıyla hep biraraya gelerek yangınlarla ilgili iyi bir şeyler yapmaya her zaman olduğu gibi maalesef her zaman olduğu gibi yine umut olmaya çalışmak gibi bir misyon edindik ve çalışmalarımıza başladık. Geçen seneki Pandemiden sonra yangınla ilgili bir şey yapmak çok zor. Çünkü bu organizasyonda hem pandemi koşulları hem de yangına değinmek ikisini aynı anda yapmak zor bir coğrafyada yapmak bizim için zorlayıcı olacak. Ama bu yola baş koyduk. Bu yolun temasını da hep beraber belirledik. Çünkü bu tip problemlerle ancak çok unuttuğumuz ama hatırlamak zorunda olduğumuz hep beraber olmak içgüdüsüyle ancak baş edebileceğimizi düşünüyoruz.” Sözlerini kullandı.

 

 

YATLARLA DÜNYAYA BARIŞ VE SEVGİ MESAJLARI VERDİK

 

Yarışmaların başından bu yana her organizasyonda görev alan Onursal Başkan ve EAra Yat kulübü Başkanı Erman Aras ise  “Yıllar içerisinde dünyanın dört bir yanından gelen yabancı konuklarla beraber biz bu organizasyonu yapar olduk ve hep birlikte dünyaya dostluk mesajları verdik. Sevgi çemberleri kurduk ve tüm dünyada aynı zamanda denizlerimizi koruyalım, koylarımızı koruyalım mesajları verdik. Tabi bu yıl üzücü bir yıldı. Maalesef yangınla karşı karşıya geldik. Tabi biz Bodrum Cup’ta daha önce verdiğimiz güzel pozlarla ülkemizin, bölgemizin tanıtımına da büyük katkı sağladık. Ama sosyal sorumluluk tarafımızda var. Dedik ki bu yıl yangından etkilenen bu bölgede özellikle kamuda, gönüllü olarak çalışan herkese yerinde, gidelim onlara teşekkür edelim. Çünkü çok ciddi bir bölümünü kurtarabildik. Kurtaramadığımız bölgelerde ise umut olalım, onlarla birlikte neler yapabileceğimizi, nasıl oraları tekrar eski günlere getirebileceğimizin çalışmalarını yapalım. Sevgili Süleyman Uysal’ın dediği gibi sorumluluk alalım. O yüzden Bodrum Cup bu yıl bize farklı da sorumluluklar veriyor. Umarım bunları gerçekleştiririz. Yanan yerleri eski günlerine tekrar döndürürüz” dedi.

 

 

THE BODRUM CUP’IN KENTİN TANITIMINDA ROLÜ BÜYÜK

 

Ahmet Aras “Tanıtım’da Bodrum Cup’ın yarattığı etkiyi yaratamazsınız. O yüzden çok küçük bütçeler aslında bunlar. Bu çok küçük bütçelerle çok büyük bir etki yaratmanın algıya hitap etmenin Bodrum Cup tam anlamıyla şahididir. Bodrum Cup bu kadar önemli bir faaliyet Bodrum için. Ama Türkiye için de. Çünkü hem yerel anlamda hem ulusal anlamda hem de uluslararası anlamda 33 yıldır devam eden çok önemli bir faaliyetten söz ediyoruz. Tabi bu günlere gelmemizde, Bodrum Cup’ın bugünlere gelmesinde Cevat Şakir Kabaağaçlı’lardan tutun özellikle mavi yolculuğu bu ülkenin gündemine sokan ve dünyanın gündemine sokan büyük insan, arkasından süngercilerimizden tutun, sonrasında tirandillerimizden, guletlerimizden, ayna kıçlarımızı hayata geçiren o büyük sanatçılar, ustalarımızdan tutun herkesin çok büyük bir emeği var. Ve şu an özellikle denizlerimizde bayrak açmış bütün guletlerimiz, tirhandillerimiz, dünyaya hizmet eden en iyi konsepte hizmet eden bütün denizcilerimiz, onların sırtlarında, onların omuzlarında yükselen bir Bodrum Cup’tan söz ediyoruz. O yüzden bu büyük bir bayramdır bizim için. Büyük bir festivaldir” dedi.

 

 

YAT YARIŞLARI PANDEMİ SONRASI MOTİVASYON VE MUTLULUK KAYNAĞI OLACAK

 

Bodrum Amerikan Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Yusuf Babayiğit “Vehbi Koç sağlık Vakfı ve Amerikan Hastanesi adına 4 senedir isim sponsorluğunu üstlendiğimiz, yelken sporu ile ne yazık ki pandemi nedeniyle bir senedir ayrı kaldık. Yelken sporuna tutkusu olan sporcuları desteklemek ve ülkemizin sportif başarısının ortaya çıkarılmasına katkıda bulunabiliyor olmak kurum adına bize hayli gurur veriyor. Bir yıllık özlemin ardından etkinliğin yeniden düzenleniyor olması hepimizi çok mutlu etti. Elbette Bodrum halkı olarak sadece globalde değil yerelde de zor zamanlar yaşadık. Geçtiğimiz yaz yaşanan orman yangınları hala canımızı acıtıyor. Kısa ve uzun vadeli etkilerini ne yazık ki yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız. Hepimizin, herkesin canı yansa da elbette en çok bölge halkımız etkilendi. Yelken yarışlarının rotasının bu şekilde belirlenmiş olması birlik ve beraberliğimize büyük katkı sağlayacaktır. Umuyoruz ki spor bir kez daha hepimiz için motivasyon ve mutluluk kaynağı olacaktır. Bodrum Amerikan Hastanesi olarak bu organizasyonun bir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum.” Sözlerini kullandı. Yatlar 19 Ekim günü Bodrum- Bodrum, 20 Ekim günü Bodrum- Çökertme , 21 Ekim günü Çökertme Kissebükü, 23 Ekim Günü Kissebükü – Bodrum (Erol Ağan) etabında mücadele edecekler.