EGE Haber Girişi : 13 Ocak 2022 13:20

Termikçi şirket, çevre derneği başkanına 1 milyon liralık tazminat davası açtı

Muğla'nın Yatağan ilçesinde faaliyet gösteren Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş., Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı

Yatağan Termik Enerji Santrali şirketi, son olarak dernek başkanı Kazım Erol hakkında 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Yatağan Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan davada şirket, Kazım Erol'un sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla ticari itibarını zedelediğini ileri sürüyor.

Erol'un kendilerini "kasti olarak sistematik bir şekilde itibarsızlaştırmaya çalıştığını" iddia eden şirketin, Erol hakkında 1 milyon liralık dava açmasına neden olan sosyal medya paylaşımlarında çevre kirliliğine, tarihi alanların zarar görmesine, yerinden edilen köylülere dikkat çekiliyor. Şirketin 6 aylık geçiçi izinle çalıştığı belirtiliyor.

 

1 MİLYON LİRA FAHİŞ DEĞİLMİŞ(!)


Erol'un bu paylaşımlarıyla "şirket çevreye zarar veriyormuş gibi bir imaj yaratarak ticari itibarını zedelediğini" ileri süren termikçi şirket, kendilerinin "çevrenin korunmasında öncü firmalardan" olduğunu ileri sürdü.

Termikçi şirket, Erol'un termik santralinin sahibi olan Bereket Enerji'yi de (Yeni adıyla AYDEM Enerji) hedefe aldığını ileri sürüyor. Şirket sektördeki tanınmışlığı, sermaye ve iş hacmi dikkate alındığında manevi tazminat olarak talep edilen 1 milyon liranın fahiş olmadığını iddia etti.

 

"MÜCADELEMİZ MEŞRU MÜDAFAADIR"

 

Tazminat davası ile ilgili görüşlerini aldığımız Yatağan Yeşil Yaşam Derneği Başkanı Kazım Erol, davanın kendisine 10 gün önce tebliğ edildiğini belirtti.

Termik santral şirketinin bölgelerinde beş yerleşimi yerinden ettiğini, insanların yaşam ve geçim kaynağı olan tarımı, zeytinciliği, meyveciliği, su kaynaklarını, tarihi arkeolojik sit alanlarını haksız hukuksuzca yok ederek ilerlediğini dile getirdi.

 

Erol şunları söyledi: "Zeytin kanunla korunan bir ağaç ama on binlerce zeytini kestiler. Nerede hukuk? Şu anda da Yatağan Yeraltı Kömür İşletmeciliği projesine ÇED yapmadan bir Vali Yardımcısı'nın imzasıyla başlamışlardır. Yatağan'ın havası zaten zehir. Derneğimiz bu projeye ve diğer kömür sahalarına bu yıl 8 dava açmıştır. Şirket benden rahatsız olduğu için korkutup sindirmek istemektedir. Bu mücadele ezen ile ezilenin mücadelesidir. Mücadelemiz haklıdır meşru müdafaadır. Hukuku, derneğimizin cefakar emekli kadınların maaşlarından mahkeme paraları yatırarak ve hukukçumuz Mehmet Cilsal'ın fedakarca yardımlarıyla işletmeye  çalışıyoruz. Gelecek kuşakların yaşam hakkı için sonuna kadar mücadelemiz sürecektir."