• Nevavprestij
GÜNCEL Haber Girişi : 16 Haziran 2023 15:49

Sürgün tepkisi bugün de devam etti!

Sürgün tepkisi bugün de devam etti!
Bodrum Kent Konseyi ve MUÇEP açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise sosyal medyadan yaptığı açıklama ile iddiaları yalanladı.

Bodrum'da hafta sonu yapılan arama konferansına ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının davet edilmemesine yönelik tepkiler devam ediyor. TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu’nun ardında bugün de Bodrum Kent Konseyi ve MUÇEP açıklama yaparak yaşananlara tepki gösterdi.  Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise sosyal medyadan yaptığı açıklama ile iddiaları yalanladı.

voyage otel

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde hafta sonu yapılan arama konferansına ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının davet edilmemesine yönelik tepkiler devam ediyor. TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu’nun ardında bugün de Bodrum Kent Konseyi ve MUÇEP Bodrum Belediyesi önünde açıklama yaptı.

 

Bodrum kent konseyi Başkanı Arif Yılmaz, çevreciler ve STK temsilcilerinin katıldığı açıklamada  Başka Bir bodrum yok pankartı açıldı.  Bodrum Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasında “Başka bir Bodrum Yok” yazılı pankart açıldı.

 

 

 

MUÇEP Bodrum Meclisi adına açıklama yapan Umay Karabaş, STK ve meslek örgütlerinin toplantıya davet edilmemesini eleştirdi. BOTAV’ın kurumsal yapısında Bodrum’a zarar veren sermaye sahiplerinin olduğunu belirten Karabaş, “11-12 Haziran tarihlerinde Bodrum Belediyesi iş birliğinde Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) organizasyonuyla “Bodrum’un sorunlarının ortak akılla giderilmesine yönelik” bir ‘arama konferansı’ yapıldığını yerel basın haberleriyle öğrendik. BOTAV, kendi internet sitesinde varlık nedenini şöyle anlatmış, ‘Bodrum’un en büyük farkları olan tarihsel, doğal, kültürel ve insani değerlerini bu değerlere yakışacak nitelikteki tanıtım çalışmalarıyla  dünya genelinde tanıtarak, turizm pazarından daha fazla gelir elde edilebilmesini sağlamak, vakfımızın ebedi varlık nedenidir.’ Dolayısıyla, Bodrum’un tüm değerlerini kendi anladıkları biçimde turizm için pazarlama ve bu bağlamda pazarlık konusu yapmayı amaç edinmiş, sermaye odaklı bir vakıftan bahsediyoruz. Kendi internet sitelerinden üyelere de bakabilirsiniz, hatta bakmanızı salık veririz. Büyük çoğunluğu sadece Bodrum’u değil ülkenin geri kalanını da oldukça hırpalamaktan geri durmayan, bu konuda özellikle son zamanlarda en çok teşvik edilen büyük inşaat firmaları ve uluslararası zincir oteller. Kurumsal üyeler de var. Bu yapı bize bir yerlerden tanıdık geliyor.” İfadelerini kullandı.

 

BOTAV'a MUÇEV BENZETMESİ 

 

BOTAV için kıyı işgalleriyle gündeme gelen MUÇEV benzetmesinde bulunan Karabaş, “BOTAV adeta Bodrum’un MUÇEV’i haline gelmiş. Bilinmesini isteriz ki, bu kentin tek taraflı, sermaye odaklı gelecek planlarına teslim edilmesine hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. İki sene önce, Global Turizm Forum sonrası yaptığımız açıklamada, hangi taraftasınız diye sormuştuk. Bir kez daha soruyoruz: Hangi taraftasınız? Korumanın en kalıcı yatırım olduğu bilgisi ve bilinciyle, biz korumaktan yanayız. Yatırım, kalkınma, turizm adı altında Bodrum’un daha da hırpalanmasından yana değiliz. Yerel yönetimi de korumaktan yana olanlarla yol yürümeye bir kez daha davet ediyoruz.” Dedi

 

 

 

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına açıklama yapan Av. Feyha Karslı, ortak akıl yöntemiyle “bakmak ve çözüm bulmak için” düzenlediğini belirten bu arama konferansına Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV başkanı sıfatı ile Ahmet Aras’ın yaptığı çağrı Bodrum Kent konseyine, sivil toplum örgütlerine, meslek odalarına  iletilmediğini söyledi.

 

 

Yerel yönetim anlayışına eleştirilerde bulunan Karslı, “Başkanın her zaman sözünü ettiği katılımcı çoğulcu demokratik yerel yönetim anlayışının, ortak akıl yönteminin sözde kaldığı ilk çalışma bu konferans olmadığı gibi sonuncusu da olmayacaktır. Bodrumun tarihinde yapılmış birçok çalışmanın dikkate alınmadığı, çoğulcu, katılımcı sürecin işletilmediği, ortak akıl aramanın, ortak aklın sözde kaldığı örnekleri çoğaltabiliriz. Global forum, Ant Heaven, sivil toplum karşı çıkışıyla engellediğimiz doğalgaz konusu, Usuluk, çevre yolu projesi, Cennet Koyu talanı, yoksulluk, inşaat yasağı, over turizm ve Bodrum’da nasıl bir turizmin tartışılmaması gibi. Bizler demokratik çoğulcu, katılımcı yerel yönetim ve süreçlerde ısrarımızdan vazgeçmedik ve her zaman Başkana sözümüzü, eleştirimizi çözüm süreçleriyle birlikte ilettik. İletirken Müzakere yolunu hep açık tutmayı seçtik. Ama bugün geldiğimiz yerde gördüğümüz, kamuoyuna, bizlere söylenen sözler sadece iyi bir vizyon stratejisi ile söylenen içi boşaltılmış, uygulaması olmayan sözlermiş. Belediye dışında bu içi boşaltılmış parlak sözlerle bir süreç götürmeyi seçenler, belediye için de de elbette demokratik olmayan idari süreçleri yaratıyorlar” dedi.

 

Karslı sözlerini şöyle sürdürdü: “BOTAV Arama Konferansına, Kent Konseyi, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinin davet edilememesini sosyal medyada eleştiren Mimar Bülent Bardak belediyedeki görev yerinden başka bir yere gönderildi. Sayın Başkan, ya demokrasiden, çoğulculuktan, katılımcılıktan, şeffaflıktan, eşitlikten taraf. Ya doğadan taraf, ya Bodrum’dan tarafsınızdır, ya da değilsinizdir. Yaptıklarınız yapacaklarınızın teminatı olarak ortada duruyor. Biz bugün asil olanlar olarak belediyedeyiz. BOTAV Arama Konferansının düzenlenmesi, çağrılılar, konferansın bütçesinin nasıl ve nelerden oluştuğu, kimin ödediği hakkında açıklama bekliyoruz ve takipçisi olacağız.”

 

 

 

BAŞKAN ARAS’TAN SÜRGÜN İDDİALARINA YANIT

 

 

Öte yandan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda STK’ların eleştirilerine şu yanıtı verdi; “Belediyemizin geçmiş döneminde tesis edilmiş ve kamu zararına yol açması nedeniyle hukuki yollara başvurarak iptali için mücadele ettiğimiz bir “çökme” hikayesinin basın mensubu görünümlü kahramanına ait olan sözde haber sitesinde dün yayınlanan yalan haberin başta Kent Konseyimiz ve TMMOB tarafından ciddiye alınarak, basın açıklamaları yapılması üzücüdür. Öncelikle, değerli çalışma arkadaşımız Bülent Bardak’ın görevlendirildiği Tarımsal Hizmetler Müdürlüğümüz iddia edildiği gibi bir sürgün yeri değil, Belediyemizin en değerli, en anlamlı Müdürlüklerinden biridir. Toprağa, tarıma ve üreticimize sahip çıkan, halen projelendirmekte olduğu agro tarım alanları, tesisleri ve bölgedeki tescilli yapıların restorasyonu çalışmalarıyla gurur kaynağımız olan bu baş tacı müdürlüğümüzün “sürgün yeri” olarak tanımlanmasının takdirini sizlere bırakıyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki, değerli çalışma arkadaşımızın bu çok değerli Müdürlüğümüzde görevlendirilmesinin nedeni, yeni ve heyacan verici agro turizm projelerimize önemli katkılar sağlayabileceği yönündeki inancımızdır. Bu görevlendirmenin, Bodrum Tanıtma Vakfı tarafından organize edilen Arama Konferansı’na Bülent Bardak tarafından yöneltilen sosyal medya eleştirisi ile ilgili olduğunu iddia edenlere de şunu söylemek isterim. Bir devlet memuru olan değerli arkadaşımızın yapmış olduğu ve içinde “utanmadan”, "yuh" ibarelerinin de bulunduğu paylaşımları ile ilgili olarak kendisini cezalandırmak, aklımdan bile geçmedi, geçmez. Geçseydi, bunu atama ile değil, yönetmeliklerimizin öngördüğü şekilde yapardım ancak, Bülent Bardak bizim için sadece bir çalışma arkadaşı değil, zaman zaman fikir ayrılıkları yaşasak da bir Bodrum değeridir. Dolayısıyla, aklımızdan ve kalbimizden geçmeyen düşünceleri bizlere mal ederek Belediyemizi ve Yönetimini suçlayanlar, hayal ettikleri sonuçlara hiçbir zaman ulaşamazlar.”

 

 

 

NE OLMUŞTU?

 

 

Geçtiğimiz hasta sonu Bodrum belediyesi işbirliğinde Bodrum Tanıtma Vakfı’nın organizasyonunda gerçekleşen ‘Bodrum arama konferansı’ gerçekleştirilmiş,  Bodrum’un sorunları ve geleceği masaya yatırılmıştı.

 

Kempinski Hotel Barbaros Bay Bodrum’da iki gün süren konferansa BOTAV Yönetiminde bulunan dev inşaat firma sahipleri katılmış, Kent Konseyi, Mimarlar Odası gibi meslek ve STK örgütleri de çağrılmamıştı.

 

Tepkiye neden olan konferans sonrası sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bardak, odalar, kent konseyi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımcı olarak davet edilip edilmediğini sormuştu. Paylaşım sonrası iddiaya göre,  Müdürü Bülent Bardak’ın mobing sonucu Mumcular Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünde görevlendirilmişti.