ÇEVRE -YAŞAM Düzenleme Tarihi : 17 Ağustos 2020 12:13 Haber Girişi : 17 Ağustos 2020 12:15

Şimdi ki hedefleri Datça! MUÇEV sahilleri kuşatmış

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sahilleri Datça’da da MUÇEV’e verdiği ortaya çıktı. MUÇEV’in ise sahilleri şahıslara kiraya verdiği Datça’da ‘şezlong’ parası vermeden denize girilebilecek yer yok.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve eski kamu bürokratlarının yönetici olarak görev yaptığı MUÇEV adlı şirket Datça sahillerini de kuşatmış. MUÇEV’in Bakanlık’tan 4 koy ve sahilinin işletme hakkını aldığı ortaya çıktı. Bakanlığın sahilleri MUÇEV’e hukuksuz şekilde verdiğini belirten yurttaşların açtığı dava ise sürüyor.

radisson ilanı

 

Bakanlığın 2017 yılında Muğla’nın Datça ilçesinde bulunan Kargı Koyu, Karaincir Sahili, Kumluk Plajı ve Taşlık Plajı’nı yönetim kadrosunda Cumhurbaşkanı Danışmanı, bakanlık bürokratları, eski vali ve kaymakamın da bulunduğu MUÇEV adlı şirkete verdi. MUÇEV’e verilen yerler arasında 1. derece doğal sit alanı olan Kurubük sahili de yer alıyordu yurttaşların itirazları ve protestoları sonucu protokol iptal edildi.

 


 FAHİŞ FİYATLARA KİRALIYOR


Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; bakanlıktan kullanım hakkını alan MUÇEV, sahil ve koyları onlarca şahsa senelik olarak metrekare başına para alarak kiraya verdi. Fahiş fiyatlara şahıslara senelik olarak kiraya veren MUÇEP’in metrekare başına 70-117 lira arasında para aldığı iddia edildi.

Yüksek fiyatlara MUÇEV’den kiraladığı yerleri şezlong ve şemsiyeler ‘cenneti’ haline getiren işletmecilerden ise yurttaşlar memnun değil. Plajlara giriş parasız olsa da şezlonglardan dolayı yurttaşların havlularını serip oturabileceği yer yok.

 

BELEDİYE BAYPAS EDİLDİ

 


BirGün’e konuşan Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, 2017’de ihaleye girmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla görüştüklerini ancak ihalesiz olarak sahillerin MUÇEV’e devredildiğini belirtti.

 

Yurttaşların özgürce denize giremediğini ifade eden Uçar, “ Şezlong ve şemsiye kiralamadan denize gitmeyen isteyen bir kişinin ‘bilgili’ veya ‘cesaretli’ olması gerekiyor. İşletmeler ücret konusunda algı yaratıyor. Yurttaşlar sahile gidemiyor. Ayrıca işletmelere yüksek fiyatlardan kiralanıyor. Kumluk Plajı’nda metrekaresine 114 lira para veriyor işletmeci. Datça’nın sahilleri parsellenmiş diye yurttaşlar bize tepki gösteriyor. Söz sahibi değiliz. Biz sadece sahildeki çöpleri topluyoruz” ifadelerini kullandı.


Datça Kent Konseyi Başkanı Hayriye Balkan ise bakanlığın MUÇEV’e hukuksuz bir şekilde sahilleri devretmesine ilişkin 45 kişinin açtığı davaya dikkat çekti. Geçen sene dava açtıklarını belirten Balkan, “Sahiller halkındır, şirkete devredilemez. İşletmeden metrekare başına 70 lira para alınıyor. O da gidiyor yurttaştan en az 50 lira şezlong parası alıyor” dedi.