EKONOMİ Düzenleme Tarihi : 30 Aralık 2020 11:41 Haber Girişi : 30 Aralık 2020 11:53

Sezgin Baran Korkmaz operasyonda dikkat çeken detaylar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından SBK Holdingin sahibi Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında olduğu 19 şüpheli hakkında yürütülen soruşturmada önemli bilgiler ortaya çıktı. Kormaz, Bodrum'da bulunan DUJA Oteli'ni de aynı yöntemle almış

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 19 şüpheliye yönelik yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından soruşturma kapsamında 19 şüpheli hakkında gözaltı kararı verdi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü şüphelilerin gözaltına alınması için operasyon başlattı.

 

10 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA, KORKMAZ YURTDIŞINDA

 

Edinilen bilgiye göre, 10 şüpheli gözaltına alınırken aralarında Sezgin Baran Korkmaz ve Kingston Kardeşlerin de yer aldığı 8 şüphelinin yurtdışında olduğu belirlendi. Şüphelilerden ikisinin ise firari durumda olduğu öğrenildi.


KİNGSTON KARDEŞLER DE VAR

 

Sabah'tan  MUSTAFA SAİT ÖZKAN'ın haberine göre Soruşturma kapsamında gözaltı listesinin başında SBK Holding Yönetim Kurulu Sezgin Baran Korkmaz yer alırken, Kingston kardeşler olarak bilinen Jacop Ortell Kingston, İsaiah Kingston, Rachel Kingston, Sally Kingston da gözaltı talimatı verilen isimler arasında yer aldı.

 

ÖNCE EL KONULDU SONRA KALDIRILDI

 

İş adamı Sezgin Baran Korkmaz'la ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 30 Eylül tarihinde, Korkmaz ve 13 şüphelinin mal varlıklarına el koyulma kararı alınmıştı. İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen karara göre Mega Varlık Yönetim A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Heksağon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ünosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl, şirketlerinin mal varlığına el konuldu. 17 Ekim tarihinde ise 13 şüphelinin mal varlıklarına yönelik verilen el koyma kararı kaldırılmıştı.

 

İstanbul merkezli 4 ilde 6 şirkete yönelik eş zamanlı olarak yapılan operasyonda; 10 şüpheli gözaltına alındı, Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında olduğu 8 şüphelinin ise yurt dışında olduğu tespit edildi. Bir şüphelinin ise firari durumda olduğu belirtildi. DHA'nın edindiği bilgilere göre Sezgin Baran Korkmaz'ın, sahibi olduğu SBK Holding A.Ş. ile yönetiminde yer almadığı Mega Varlık Yönetim A.Ş.'nin birlikte hareket ederek, bankaların firmalardan olan alacaklarını devraldığı tespit edildi. Sözde iflasın eşiğinde olan şirketlerin ekonomiye kazandırılması adı altında, firmalara yardım etmek, finans sağlama yoluyla ortak olmak ya da kredi bulmak gerekçeleriyle firmaları ele geçirdiği belirlendi.

 

RESMİ KAYITLARA GİRMEDEN ŞİRKETLERİ YÖNETTİ

 

Yapılan kapsamlı soruşturmada, Korkmaz'ın resmi kayıtlarda şirketlerde ortak ya da yönetici gibi sıfatlarda bulunmadığı ancak, arka planda kendisinin yönettiği, akrabalık, hemşerilik, birlikte çalışan ve geçmişinde suç kaydı bulunan kişiler adına şirket kurdurttuğu, söz konusu şirketlerde şirket ortağı, yönetim kurulu üyesi gibi sıfatlarla görev almalarını sağladığı tespit edildi.

 

BODRUM'DA OTEL ALDI

 

Sözde iflasın eşiğinde olan şirketlerin ekonomiye kazandırılması adı altında, firmalara yardım etmek, finans sağlama yoluyla ortak olmak ya da kredi bulmak gerekçeleriyle firmaları ele geçiren  Sezgin Baran Korkmaz, aynı yöntemle Bodrum'da otel sahibi olduğu öğrenildi. Kormaz'ın, Muğla'nın Bodrum ilçesi'nde bulunan Duja Oteli aynı yöntemlerle aldığı ortaya çıktı.