KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 02 Mart 2020 15:46

Sanat ve Bilim Saburhane'de buluşuyor

Sanat ve Bilim Saburhane'de buluşuyor
Muğla'nın Menteşe ilçesinde eski kent dokusu içerisinde kalan, mübadele öncesi Rum halkının yoğunlukla yaşadığı Saburhane'nin görsel belleği canlandırılıyor. Mekanda kültür sanat çalışmaları için destek almaya hak kazandı

Muğla'nın Menteşe ilçesinde  mübadele öncesi Rum halkının yoğunlukla yaşadığı Saburhane'nin görsel belleği canlandırılıyor. Muğla Sinema ve Fotoğraf Sanatı Derneği (MUSFOD) ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Kentsel Tasarım Anabilim Dalı Öğretim üyesi Doç. Dr. Feray Koca'nın ortaklaşa hazırladığı "Saburhane'de Hatırlama Diyaloğu ve Hafıza Mekânları Atölye Serisi" projesi, Avrupa Birliği Sivil Toplum Kuruluşları Akademi işbirliği kapsamında destek almaya hak kazandı.

voyage otel

AB tarafından ayni destek almaya hak kazanan projeyle Saburhane'nin mübadele öncesinden günümüze dayanan tarihini, sosyo-kültürel yapısını, anlamını ve hafızalarda kalan imgelerini, mekânlarını ortaya çıkarmak amaçlanıyor. Proje ortakları MUSFOD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Günay ve Doç. Dr. Feray Koca; "Mübadele öncesinde kentin eğlence mekânı olarak işlev gören Saburhane, mübadele sonrasında bu özelliğini kaybetmiştir ve kent için anlamı değişmiştir. Projenin amacı, mahallenin mübadele öncesinden günümüze dayanan tarihini, sosyo-kültürel yapısını, anlamını ve hafızalarda kalan imgelerini, mekânlarını ortaya çıkarmaktır. Böylece, yitip giden kültürel mirası, mahallenin dönüşen morfolojik yapısı ve mekânları vasıtasıyla fotoğraf sanatı üzerinden hatırlamak ve halkın kolektif belleğini tekrar işler hale getirmek hedeflenmektedir" dedi.

4 ay boyunca sürmesi planlanan proje kapsamında 4 ayrı atölye düzenleneceğini belirten Doç. Dr. Feray Koca, "Bu atölyelerde mübadele öncesinden günümüze kadar Saburhane Mahallesinin geçmişine yönelik kişisel albümlerden fotoğraf paylaşımı yapılacak. Düzenlenen 'Hatırlama Diyaloğu Atölyesi' ile de paylaşılan eski fotoğraflar ve görsel materyaller ile birlikte belleklerdeki Saburhane Mahallesi tarihinin yeniden hatırlanması sağlanmış olacak. Projenin sonunda ise eski ve yeni fotoğraflardan oluşan bir sergi hazırlanacak" şeklinde konuştu.

MUSFOD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Günay ise proje hakkında şunları söyledi: "Derneğimiz, Muğla ili ve çevresinde gerçekleşen topluma dokunan her tür sosyal sorumluluk projelerine fotoğraf, sinema sanatı vasıtasıyla destek olmaya çalışmaktadır. Bu projenin sonucunda elimizde Saburhane Mahallesi ve burada yaşayan mübadillere ilişkin önemli bir veri oluşacak. MUSFOD olarak böyle bir projenin ortağı olmaktan ve kent tarihine yapacağımız katkıdan mutluluk duyuyoruz."

Nisan ayına kadar gönüllü ailelerden fotoğraf toplama çalışmalarına başlanan projede; Saburhane'ye ait eski fotoğraflar üzerinden sohbetlerin yapılacağı ilk Hatırlama Diyaloğu Atölyesi, 4 Nisan'da Apostol Han'da gerçekleştirilecek.