• mesa
EGE Haber Girişi : 22 Haziran 2022 13:11

Pınar Gültekin cinayeti kararı Protesto edildi

Cemal Metin Avcı’ya ve yakınlarına verdiği karar türkiye2nin bir çok ilinde protesto edildi.

Muğla ilinde 10 Temmuz 2020 tarihinde öldürülen Pınar Gültekin’in cinayeti ile ilgili Muğla Ağır Ceza Mahkemesi’nin Cemal Metin Avcı’ya ve yakınlarına verdiği kararlar Bodrum Kadın Platformu’nun üyesi yaklaşık 50 kadın tarafından akşam saatlerinde Belediye Meydanı’nda düzenlenen eylem ve basın açıklaması ile protesto edildi.

radisson ilanı

 

VERİLEN KARARLARI KABUL ETMİYORUZ

 

Ellerinde “Haksız Tahrik İndirimini de Beraat Kararını da  Kabul Etmiyoruz Pınar Gültekin İsyanımızdır” yazılı pankart ile meydana gelen kadınların ellerinde Kazanımlarımız Bizim Vazgeçmiyoruz, Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet yazılı dövizler taşıdı. Kadınlar sık sık Susmuyoruz İtaat Etmiyoruz, Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet, Erkekler Vuruyor Devlet Koruyor sloganları attı.

 

YARGI HUKUK VE ADALET KAVRAMLARINI AYAKLAR ALTINA ALDI

 

Bodrum Kadın Platformu Üyesi Berrin Yaşar okuduğu basın açıklamasında 10 Temmuz 2020’de kaybolduğu bilgisini alıp, sonrasında katil Cemal Metin Avcı tarafından hunharca öldürülen Pınar Gültekin davasının 13. Duruşması dün görüldüğünü belirterek “ Dün Muğla’da erkek egemen yargı, hukuk ve adalet kavramlarını ayaklar altına aldı. İsyanımızı haykırmak için buradayız. Savcı, mütalaasında Cemal Metin Avcı'nın 'canavarca hisle eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürmek'ten, kardeşi Mertcan Avcı'nın da 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak'ten ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mütalaada Eda Karagün, Şükrü Gökhan Orhan, anne Ayten ve baba Selim Avcı'nın da 'suç delillerini gizlemek ve yok etmek' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istedi” diye konuştu.

 

 

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİNİ UYGULADILAR ACILI ANNEYE CEZA VERDİLER

 

Berrin Yaşar dünkü duruşmada mahkeme heyetinin, sanık Cemal Metin Avcı'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdiğini ancak heyetin, haksız tahrik indirimi uygulayarak sanığın cezasını 23 yıla indirdiğini belirterek   “Tutuksuz sanık kardeşi Mertcan Avcı, annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, boşandığı eşi Eda Karagün ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın ise beraatine karar verdi. Biz kadınlar ‘haksız tahrik indirimi’nin  erkek egemen yargının ve erkek şiddetinin ‘can simiti’ ve kadın cinayetlerinin çoğalmasına neden olan bir ‘yargı kılıfı’ olduğunu biliyoruz. Kızları hunharca katledilmiş ailenin hak arama mücadelesi karşısında 2 yıldır dosya ve deliller ortadayken, faillere gerekli cezayı veremeyen yargı, acılı bir annenin duruşmada söylediği sözler üzerine, katile hakarette bulunduğu gerekçesiyle  anne Şefika Gültekin hakkında kamu davası açtı. Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Şefika Gültekin’e 4 yıl 4 ay hapis istendi. Biz Kadınlar, bu cinayetlerin, AKP/MHP faşist, tekçi, ırkçı iktidarının, erkek egemen, patriyarkal sistemin  hemcinslerini koruma altına alan politikalarının sonucu olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Ankara'da ise Ankara Kadın Platformu tarafından Sakarya Meydanı'nda yapılan basın açıklamasında "Pınar Gültekin isyanımızdır", "Erkek yargı hesap verecek", "Erkek adalet değil, gerçek adalet, Pınar Gültekin için isyandayız" pankartı açıldı.

 

Basın açıklamasını okuyan bir kadın şunları söyledi:

"Cemal Metin Avcı 'canavarca hislerle hareket etmedim bu konuda benim içim rahat mahkeme heyetinin de olsun' dedi. Ama biz kadınlar diyoruz ki kimsenin vicdanı rahat olmasın. Failin bu cümleleri erkek yargı sistemine kurduğunu, verilen cezalardan beraat ettirilen sanıklardan olduğunu biliyoruz. İktidarın kürsülerden söylediği 'bunlar çürük ve sürtük' söylemleri biz kadınlara söylenen 'onun evine gitmeseymiş, o saatte orada ne işi varmış' sözleriyle tezahür ediyor. Son 1,5 senedir 599 kadın öldürülmesine rağmen 6284'ü etkin uygulamayan iktidar kadın cinayetlerinin sorumlusudur. Sokakları da meydanları da terk etmiyoruz. Birbirimizi eşit özgür ve hayatta istiyoruz."

 

"2 YIL BOYUNCA KATİLİN HER AĞZINDAN ÇIKAN HAKİKAT KABUL EDİLDİ"

 

Eyleme katılan kadınlar da şunları söyledi:

"Pınar'ın üniversiteli kadın olması burada başka bir önem taşıyor. Çünkü üniversiteli kadınlar AKP'nin zaptedemediği bir kesim. 2 yıl boyunca katilin her ağzından çıkan hakikat kabul edildi. Bizler yaşam tarzımızın yaşam hakkımızın yargılanmasını devamlı sözün buraya gelmesini kabul etmiyoruz.