GÜNCEL Haber Girişi : 18 Nisan 2024 11:40

Önal’dan Asbest İftiralarına Basın Açıklaması Geldi

Önal’dan Asbest İftiralarına Basın Açıklaması Geldi
İtalya’dan Aliağa’ya söküm amaçlı getirilen ve asbestli olduğu iddia edilen savaş gemileriyle ilgili Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal, açıklama yaptı

Aliağa’ya söküm amaçlı İtalya’dan getirildiği iddia edilen savaş gemileri ile ilgili Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “yasal mevzuatlara titizlikle uyulmaktadır” denildi.

voyage otel

 

 

 

Asbestli olduğu iddia edilen savaş gemileriyle ilgili Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği Başkanı Kamil Önal, yazılı açıklama yayınlayarak şunları söyledi: “Son günlerde bazı basın yayın organlarında sektörümüzle ilgili habercilik ettiğine uymayan yayınlar yapıldığı muşahade edilmiştir. Bilgi eksikliği yahut maksatlı olduğunu düşündüğümüz bu ve benzeri haberlerin tekrar etmemesi temennimizdir.

Tesislerimiz, uygulamalarımız, çalışma alanlarımız, yasal ve çevresel süreçlere ait her türlü envanterimiz kamuoyuna, ilgili sivil toplum kuruluşlarına ve özellikle basın mensuplarımıza her zaman açıktır.

Bu nedenle; İzmir Aliağa Gemi Söküm Tesislerinde geri dönüşümü yapılmak üzere getirilen gemilere ait hukuksal süreç, denetim, gözetim, çevre mevzuatı ve insan sağlığına ait yükümlülükler ilgili şirket tarafından ayrıntılı bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur.

Tesislerimizde, insan sağlığını etkileyecek ve çevreyi tehdit edecek başta Asbest olmak üzere her türlü atık süreçlerinde ilgili yasal mevzuatlara titizlikle uyulmaktadır.

Ülkemiz ekonomisine büyük katkısı olan sektörümüzün yan sanayisi ile birlikte binlerce insanı istihdam ettiği unutulmamalıdır.”"