KÜLTÜR-SANAT Düzenleme Tarihi : 22 Temmuz 2020 13:30 Haber Girişi : 22 Temmuz 2020 13:42

Okullar 31 Ağustos'ta açılacak mı? İşte okullarda yeni dönem için konuşulan senaryo!!!

Kulislerde konuşulanlara göre yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını göz önünde bulundurularak okullar için iki senaryo hazırlandı. Birinci senaryo uzaktan eğitim, ikinci senaryo is yüz yüze eğitimin ağırlıkta olduğu 'hibrit model' olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı çalışma takvimini 81 ile gönderdiği genelgeyle duyurdu. Genelgeye göre, okullar 31 Ağustos 2020'de açılacak ve 18 Haziran 2021'de kapanacak. Okul öncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek.

Kulislerde konuşulanlara göre de; okulların açılması ya da açılmaması üzerine farklı senaryolar hazır. Birinci senaryo, uzaktan eğitim. Okullar açılmazsa öğrenciler canlı sınıf uygulamaları üzerinden eğitim alacak. İkinci senaryo ise hibrit modeli olacak. Buna göre; haftalık 40 saatlik dersler 20 saate indirilecek.

İşte okullarda yapılan hazırlıklardan bir kısmı:

Hürriyet'ten Nuran Çakmakçı'nın haberine göre bakanlığın hazırladığı senaryolardan biri uzaktan eğitim. Okulların açılmaması üzerine kurgulanan bu modelde öğrenciler daha aktif olarak canlı sınıf uygulamaları üzerinden eğitim alacak. Bakanlığın tercih ettiği ise yüz yüze eğitimin ağırlıkta olduğu hibrit model.

Haftalık 40 saatlik dersler 20 saate indirilecek. Sınıflarda öğrenci sayısı azaltılacak. Öğrenciler bölünerek pazartesi-çarşamba-cuma ve salı-perşembe-cumartesi okula gelecek. Özel okullar da kendi planlarını hazırladı.