EGE Haber Girişi : 22 Eylül 2021 13:49

Öğrenciler Barınma Hakları İçin Eylem  Yaptı

Bodrum’da bir grup öğrenci genç Tepecik Parkında oturma eylemi yaptı.

Okulların açılması ile birlikte yeniden gündeme gelen öğrenci yurtlarının yetersizliği ve kiraların yüksekliği nedeni ile Türkiye’nin her yerinden tepkiler yükseliyor. Bodrum’da da bir gurup genç bu duruma dikkat çekmek için Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde Tepecik Parkında oturma eylemi gerçekleştirdiler. Polisin izinsiz bir gösteri olması nedeni ile oturma eylemini sonlandırmaları yönünde uyarıda bulunurken kısa süreli bir tartışma yaşandı. Bu sırada bazı yurttaşlar da tüm ülkedeki öğrenci barınma sorununa dikkat çekmek için oturma eylemi yapan gençlere destek verdi.

radisson ilanı

KENT TV'de yer alan habaere göre, “2021 yılında hala kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz” başlıklı ve öğrenci sendikası imzalı basın açıklamasını okuyan gençler; “KYK ve kira zamlarına sessiz kalmadık, kalmıyoruz. Büyüklerimizi, öğretmenlerimizi, yurttaşlarımızı çayını, kahvesini, kitabını alarak bu ülkenin geleceği olan öğrencilere destek olmak üzere nöbetimize davet ediyoruz…” çağrısını yaptılar.


 
PEK ÇOK ÖĞRENCİ EV SAHİPLERİNİN ZAM BASKISI NEDENİ İLE SOKAKTA KALDI…


 
Öğrenci Sendikası imzalı bildiride şu ifadeler yer aldı; “Tüm Türkiye gibi biz de ev kiralarına gelen zamların şokunu yaşıyoruz. Yetersizliğini sürekli olarak dile getirdiğimiz KYK Yurtları nedeni ile çıkmak zorunda kaldığımız öğrenci evlerinde, ev sahiplerinin zam baskısı sonucunda çoğumuz evlerden çıkmak zorunda kalıyor. Sonuçta pek çoğumuzun barınacak yeri yok ve 2021 yılında hala kalacak yer bulamadığımıza inanamıyoruz!”

Basın bildirisini okuyan gençler daha sonra olaysız bir şekilde Tepecik Parkını terk ettiler.