TEKNOLOJİ Düzenleme Tarihi : 13 Kasım 2020 14:24 Haber Girişi : 13 Kasım 2020 14:25

MUÇEP sondaja itiraz etti!

Muğla Çevre Platformu, Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri ile Kızılağaç Mahallesi ‘nde yaşayan vatandaşlar Bodrum Kaymakamlığı’na giderek jeotermal kaynak arama projesinin iptal edilmesini istedi.

Muğla Çevre Platformu, Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği üyeleri ile Kızılağaç Mahallesi ‘nde yaşayan vatandaşlar Bodrum Kaymakamlığı’na giderek jeotermal kaynak arama projesinin iptal edilmesini istedi. Kızılağaç Mahallesi Kışladağ Mevkii’nde gerçekleştirilecek jeotermal kaynak projesi ile ilgili PTD dosyasının reddini, ÇED sürecinin durdurulmasını, nihayetinde çevreye telafisi mümkün olmayacak zararlar verecek Jeotermal sondaj projesinin tamamen iptalini ve sonucun kendilerine bildirilmelerini istedi.

radisson ilanı

Kaymakamlık, Muğla Valililiği ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dilekçe ile müracaat ettiklerini belirten  MUÇEP Eş Sözcüsü Umay Karabaş yaptığı açıklamada “Tamamı 1. derece doğal sit olan bölge, aynı zamanda arkeolojik sit alanına da sadece birkaç yüz metre mesafede.  İncelenen proje tanıtım dosyasında ruhsat tarihinin de Mayıs 2020'de bitmesine rağmen nasıl bir ÇED sürecinin başlayabildiği büyük bir soru işareti oldu. 2017'de aynı bölge için yapılan aynı başvuruda Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nün hidrojeoloji raporu isteğinin, bu proje dosyasında da yerine getirilmediği ve bir hidrojeoloji raporu olmadığı görülmüştür. Dosyadaki eksik belgeler dışında, proje ekolojik tahribat anlamında da ciddi sakıncalar içermektedir ve bunların büyük bölümü itiraz dilekçesinde sunulmuştur. Eksiklikler, sakıncalar ve koruma önceliği gözetilerek bu projenin iptal edileceği beklenmektedir. 400 hektarlık alanda, 1000 metre derinliğe iki sondaj izni talep edilmektedir ve buralarda aranan kaynak bulunamazsa tüm alanda arama yapılabilecek ve alan delik deşik edilecektir. Bunun yaratacağı doğa tahribatı çok açıktır.” Diye konuştu.

MUÇEP Bodrum Eş Sözcüsü Güney Şirin ise sondaj çalışmalarında 1000 metre derinliğe kadar inilebileceğini ayrıca alanda belirlenen iki sondaj noktasında kaynak bulunamadığı takdirde başka noktalarda da sondaj çalışmasının devam edileceğini belirterek “Sondaj alanı arkeolojik sata alnı olup 100 metre ileride Kumbahçe Mahallesi vardır. Burası 1. Derece deprem bölgesidir. Ayrıca sonda yapılması istenen yerler Gökova körfezinin kuzeybatı başlangıç noktasıdır. Tam bu alandan başlayarak Muğla’nın derinliklerine, hatta makro ölçekte Toros’lara bağlanan bütüncül ve bölünmemiş bir habitat vardır. Yapılaşma baskısı, avcılık, endüstriyel tarım ve kullanılan kimyasallar nedeniyle yaşam alanları tahrip edilmiş ve son derece daraltılmış karakulak, vaşak, kurt vb. karasal memelilere de ev sahipliği yapan bu habitat bu projeler  uygulanırsa yok olacaktır” diye konuştu.