MİMARLAR ODASI BELEDİYEYE MUHTIRA MI VERİYOR?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bürokratlarla ilgili açıklamalarıyla başlayan tartışma sertleşirken, meselenin siyasi bir güce dönüştüğü de artık gizlenemez bir hal almış durumda.

 

Ülke gündemi haline gelen bu tartışma yerel düzeyde de kurumları etkilemişe benziyor.  Vesayet konusu tartışmanın da ötesinde belediyelerin imar ve ruhsat süreçlerine bazı kurumların müdahalelerine kadar uzanmış.

 

İşin hem üzücü hem de enteresan kısmı ise parti olarak ret ettiğiniz bir anlayışın, sahip olduğunuz belediyelerin, (CHP’li Belediyeler) baskı altına alınması ve bu işin içine çekilmeye çalışmasıdır.

 

Bodrum’da yapılmak istenen devasa projeler başta olmak üzere Bodrum’un mimari yapısına aykırı uygulamalara varıncaya kadar,  tüm süreçlerde Çevre ve Şehircilik bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gibi kurumların adları gündeme gelmekteydi.

 

İmar ve ruhsat konularında oldukça hassas olan Bodrum Belediyesi’ni kıskaca alan kurum bu sefer ters köşe yaptı. Bodrum kimliğinin korunması noktasında önemli işlere imza atan Bodrum Mimar Odası’nın son hamleleri işin trajikomik yanını ortaya koymakta.

 

Bodrum Mimarlar Odası, Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne yazı göndererek, yapı ruhsatlarının geciktiğini ve sürecin hızlanmasını talep ederek tartışmayı alevlendiriyor. 

 

Bodrum Mimarlar Odası, üyelerini korumaya yönelik bir hamle olarak bunu ifade etse de bu açıkça belediyenin iç işlerine müdahaledir.

 

Metinde belediye yetkilileriyle görüşme yapıldığına dikkat çekiliyor. Doğru olan o görüşmenin sonucu beklemek ve paydaşlarıyla yeniden masaya oturmak.

 

İşin asıl sorunlu kısmı ise Bodrum Mimarlar Odası’nın hangi birimde kimin çalışacağını tarif edecek bir yaklaşım göstermesi….

 

Kamuoyunda bazı mimarların belediyede ‘Ben proje çıkartırım, ekstra danışmanlık yaparım’ dediği iddialarının olduğu dönemde Mimarlar Odası’nın bu girişimi akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

 

Ayrıca odanın, müfettiş denetimlerinde birinci muhatap olan imar müdürünün tüm projeleri incelemeye almasından neden rahatsız olduğu kamuoyuna merak uyandırdı.

 

Mimarlar Odası’nın belediyeden bazı büyük projelerin belge bilgi sızdırma iddiaları geçmişte yine gündeme gelmişti.

 

Bodrum Mimarlar Odası, mimarların hakkını savunması gerekirken bir kaç mimarın geçmiş alışkanlıklarına ‘dur’ diyen belediyeye saldırması yanlıştır. Bu yazıyı belediyeye yazıp sonra tüm mimarlara atması odanın burada manipülasyon yaptığını gösteriyor.

 

Bu bağlamda;

 

Mimarlar odası eksik ya da ilerlemeyen projelerin adını veya ada parsellerini açıklaması gerekir.

Son olarak da Bodrum Belediyesi’nin çarpık yapılaşma, imara aykırı projelerin önüne geçme hamlesinden niye rahatsız oluyor Mimarlar Odası?

 

 

  • Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri