• Nevavprestij
KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 20 Şubat 2024 13:12

Milas, Yörük Evlerini Yaşatıyor

Milas, Yörük Evlerini Yaşatıyor
Milas Belediyesi ÇEKÜL tarafından ‘kültürü yaşatılması gereken beş köy’ den biri olan Çomakdağ Kızılağaç Mahallesi’nde 200 yıllık Yörük Evini restore etti ve konuk evi olarak turizme kazandırdı

Tarımıyla, kültürüyle, turizmiyle, doğasıyla, tarihiyle Türkiye’nin en dikkat çeken kırsal mahallelerinden biri olan Çomakdağ Kızılağaç Mahallesi’nde 200 yıl önce Hacı Binbaşı Muhammet tarafından inşa ettirilmiş, yörenin en dikkat çekici evlerinden biri olan konakta, mahalle ziyaretleri kapsamında Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın sözünü verdiği restorasyon çalışmaları tamamlandı. Köy Konağı ve Konuk Evi olarak hizmet verecek bina için, 19 Şubat Pazartesi günü açılış töreni gerçekleştirildi. Mahallelinin yoğun ilgi gösterdiği açılış töreninde konuşan Çomakdağ Kültür Turizm Araştırma ve Geliştirme Derneği (ÇOKDER) Başkanı Hasan Yıldırım, “Atalarımızın bize bırakmış olduğu miras olan konağın, güzel bir restorasyonunun ardından gerçekleştirilen açılış törenine hoş geldiniz. Bu bina, Hacı Binbaşı Muhammet Dede’nin. Günümüzden 169-170 yıl önce yaptırdığı bir bina. O günden bu yana köyümüze gelen misafirlerin konaklama yeri. Bu bina aynı şekilde bundan sonra da aynı işlevini yerine getirecek. Emeği geçen başkanımıza, tüm daire amirlerimize, Mimarlar Odası temsilcilerine ve işçi kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Hacı Binbaşı Muhammet Dedemiz ve 170 yıl önce bina yapımında katkı sağlayan herkesin mekanı cennet olsun” dedi. Hacı Binbaşı Muhammet’in torunlarından Çomakdağ Kızılağaç Mahalle Muhtarı Hüseyin Alkaya ise, tüm misafirleri selamladıktan sonra, “Köy konağına yeniden eski canlılığı verebilmek için çalışan başta belediye başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ederiz" dedi.

voyage otel

 

 

Restorasyon maliyeti 2 milyon TL

 

 

Geleneksel Çomakdağ Evlerinin en güzel örneklerinden olan yapıda, bir yaşam odası, bir mutfak ve geniş bir avlu bulunduğunu belirten Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, restorasyon projesinin Muğla Mimarlar Odası Milas Temsilciliğinin desteği ile hazırlanarak, toplamda 2 milyon 183 bin lira maliyetle restore edildiğini söyledi. Tokat “Milas, Tarımıyla, kültürüyle, turizmiyle, doğasıyla, tarihiyle bambaşka bir cennet. Biz de bu cennete sahip çıkmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bir yanda geçmişin hazinelerine sahip çıkıyor; bir yandan da Milas’ı modern bir kent haline getiriyoruz. Kızılağaç Mahallemizde, dikkat çekici kültürel güzelliklerinden olan sıvasız taş evler, bu evlerin üzerinde yükselen karakteristik bacalar, ustalıkla işlenmiş ahşap tavan süslemeler ile düğün güreşi, rengarenk çiçekler, bez bebekler gibi geçmişin miras bıraktığı kendinize özgü kültürel özellikleri korumaya çalışıyorsunuz.” diye konuştu.

 

 

Çomakdağ turizm köyü haline getitrilecek

 

Tokat, sözlerini “Biz de Milas Belediyesi olarak her yıl çeşitli bölgelerden binlerce misafir tarafından ziyaret edilen Çomakdağ’ı turizm köyü haline getirmek için var gücümüzle çalıştık, birçok çalışma gerçekleştirdik. Belediye başkanlığımız olarak bu büyük değere sahip çıkmak ve bu mirası tanıtarak gelecek kuşaklara aktarmak bizim görevimiz. Bu amaçla; 2018 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile birlikte yapılan çalışmada bölgemizdeki 73 yapı koruma altına alındı.2022 yılında ise Orta Doğu Teknik Üniversitemiz ile yapılan çalışmada bu toprakların kültürel değerleri araştırıldı ve bir kitaba dönüştürüldü. Ayrıca bu yıl itibariyle yöremiz, Turizm Köyü olmak üzere Kültür Bakanlığına önerildi. Hatırlarsınız, 2018 yılının aralık ayında sizlerle buluşmuş, yaşayan tarih Çomakdağ’a gerçekleştirdiğimiz hizmetleri anlatmış, yaşanan sorunlarını tek tek kaydetmiş, Köy Konağı’nın Çomakdağ’a çok yakışacağını dile getirmiştim. Milas Belediye Başkanı olarak görev sürem içerisinde arkadaşlarımızla birlikte Çomakdağ Kızılağaç’ta birçok çalışma gerçekleştirdik. Bunların sonuncusu, restore ederek köy yaşamına renklilik ve zenginlik katmasını sağladığımız Köy Konağımız oldu. Görüyoruz ki, Köy Konağımız gerçekten de Çomakdağ’a çok yakıştı…” diyerek sürdürdü. Konuşmaların ardından projenin hayata geçmesine katkı sağlayan Milas Çomakdağ- Kızılağaç Mahalle Muhtarı Mustafa Alkaya, Mimarlar Odası Muğla Şubesi Milas Temsilcisi Gürtan Ünal, Mimar Ayşegül Keskin Bağcıoğlu, Mimar Atilla Düz, Arena Restorasyon’a ve Çomakdağ Kültür Turizm Araştırma ve Geliştirme Derneği(ÇOKDER) Başkanı Hasan Yıldırım’a plaket takdim edildi. Kurdele kesiminin ardından ise konak gezildi.