• mesa
EGE Haber Girişi : 23 Haziran 2022 14:35

Marmaris'teki orman yangını 5 noktada ilerliyor

Marmaris'teki orman yangını 3 gündür kontrol altına alınamadı. Yangın 5 ayrı noktadan ilerlemeye devam ederken, Bakan Kirişçi "Rüzgar hızındaki artış yangının yeniden harlanmasına neden oldu" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci dün yaptığı açıklamada 'kontrol altına alınma aşamasında' demesine karşın Marmaris'teki orman yangını henüz kontrol altına alınabilmiş değil. 400 hektarı aşkın alanda etkili olan orman yangını, 3'üncü günde, 5 ayrı noktada ilerliyor. Can güvenliği nedeniyle 52 haneden 152 kişi tahliye edildi.

radisson ilanı

 

Küfre Koyu'ndaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda, 21 Haziran günü saat 20.02'de yangın çıktı. Çubucak, Okluk Koyu ve Hisarönü Körfezi olmak üzere 3 noktada etkili olan yangına ilk etapta 160 orman işçisiyle karadan müdahale edilirken, havadan söndürme çalışmalarının geçen yıllarda olduğu gibi yetersiz kaldığı görüldü.


Bakanı Kirişci yangının ikinci günü olan dün yaptığı açıklamada, yangının büyük oranda kontrol altına alındığını duyurdu ancak kısa sürede durumun öyle olmadığı ortaya çıktı. Kirişci de akşam saatlerinde yaptığı basın toplantısıyla açıklamasını revize ederek, "An itibarıyla yangının kontrol altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına bağlı olduğunu söylemiştik. 1-2 lokasyonda tam da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 kilometreye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık. Rüzgar olumsuz etkiledi, tedbirler alındı, müdahale sürüyor. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden tahliye etmek zorunda kaldık. Tamamen emniyet amaçlı. " dedi.


DHA'nın haberine göre bölgede 3'üncü günde 400 hektarı aşkın alanda etkili olan yangın, Değirmenyanı, Bördübet, Amazon Yedi Adalar, Okluk Koyu ve Çubucak mevkilerine ilerledi. 5 noktada etkili olan alevlere günün ilk ışıklarıyla karadan ve havadan müdahale yeniden başladı. Bugün jandarmaya ait 7 helikopterin de söndürme çalışmalarında kullanıldığı belirtildi.


Orman Genel Müdürlüğü'nden bölgede rüzgarın saatte 23 kilometre hızla estiği, sıcaklığın ise 27 derece olduğu öğrenildi