EKONOMİ Haber Girişi : 13 Mayıs 2023 23:16

Mahfi Eğilmez tek tek sıraladı: Seçim sonrası dolar kuru ne olur?

Mahfi Eğilmez tek tek sıraladı: Seçim sonrası dolar kuru ne olur?
Ekonomist Mahfi Eğilmez, Erdoğan kazanırsa kurun yükseleceğini 3 nedenle açıklarken Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumunda ise kurun 3 nedenle düşeceğini söyledi.

HABER MERKEZİ -  Ekonomist Mahfi Eğilmez, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi sonrası dolar kurunun ne olacağına ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Eğilmez, Erdoğan kazanırsa kurun yükseleceğini 3 nedenle açıklarken Kılıçdaroğlu'nun kazanması durumunda ise kurun 3 nedenle düşeceğini söyledi.
 

voyage otel

14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri öncesi başta ekonomi olmak üzere yeni kurulacak iktidarın mevcut politikalarda nasıl bir değişikliğe gideceği piyasa tarafından yakından izleniyor.

 

Bu gelişmelerle dolar kuru, piyasaların son işlem gününü 19,60 TL'den kapatırken, Kapalıçarşı'da dolar 22,40 seviyesinde işlem gördü.

 

MERKEZ BANKASI'NDAN TALİMAT

 

Öte yandan Mayıs seçimleri piyasaların ana odağında bulunurken, geçtiğimiz perşembe günü sosyal medya hesabından paylaşım yapan Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, "Bankalara bir TCMB Başkan yardımcısının 'sözlü' talimatı ile perşembe ve cuma günü Kur Korumalı Mevduat (KKM) dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında kimseye döviz satmamaları söylendi. Bugün firmalar hiçbir şekilde döviz satın alamıyorlar. Bu nedenle bugün ve yarın ithalat ödemesi olan firmalar bu ödemelerini yapamaz hale düşüyorlar" dedi.

 

"DAHA DA SIKINTILI BİR HALE SOKUYOR"

 

Söz konusu gelişmeler sonrası T24'de 'Seçim sonrası dolar kuru' başlıklı bir yazı kaleme alan Ekonomist Mahfi Eğilmez, "Faizi

üşük tutma takıntısının sonucu olarak cari açık 54 milyar dolara (GSYH’nin yüzde 5,4’ü) yükseldi. Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervleri kamu mevduatının ne tarafta sayılacağına bağlı olarak eksi 54 ile eksi 72 milyar dolar arasında değişiyor. Hangisini kabul edersek edelim yatırımcı açısından çok kötü bir görünüm söz konusu. Kur korumalı mevduat hesabı 100 milyar doları aşmış durumda, Merkez Bankası, döviz üzerinde, dalgalı kur rejiminde olmaması gereken bir baskı uyguluyor, bankaların döviz satışını kısıtlıyor, çünkü döviz sıkıntısı var. Bütçe açığı tarihi rekor kırıyor ve yılın 1,5 trilyon liralık bir açıkla biteceği tahmin ediliyor. İlk çeyrekte büyümenin yüzde 1 – 1,5 arasında bir yerde olması bekleniyor. Bütün bunlar söz konusuyken seçimi kazanmaları halinde iki tarafın da verdiği vaatlerin getireceği yükler, zaten son derecede sıkıntılı olan ekonomik tabloyu daha da, sıkıntılı bir hale sokuyor" ifadelerini kullandı.

 

 

"KARAR VERİCİ CUMHURBAŞKANI"

 

"Pazartesi sabahı dolar kuru ne durumda olacak?" sorusuna Eğilmez, "Bu soruya yanıtım seçimi kimin kazanacağına göre değişiyor. Burada birinci derecede öncelikli olan Cumhurbaşkanlığı seçimidir. Çünkü bu yeni sistemde asıl belirleyici ve karar verici Parlamento veya hükümet değil Cumhurbaşkanı" dedi.


Mahfi Eğilmez tek tek sıraladı: Seçim sonrası dolar kuru ne olur? - Resim: 6
Erdoğan'ın seçimi kazanması halinde dolar kurunun üç nedenden dolayı hızlı yükseleceğini söyleyen Eğilmez, şu ifadeleri kullandı:

1 - Mevcut yönetimin bugüne kadar uyguladığı yanlış ekonomi politikasını ve yaklaşımları değiştireceğine ilişkin bir görünüm yok.

2 - Değişim görüntüsü olsa bile kaybedilen itibarı aynı kişilerin geri getirmesi öyle kolay değil. (3) Kuru tutacak döviz kalmadı.

3 - Kuru tutacak döviz kalmadı


Mahfi Eğilmez tek tek sıraladı: Seçim sonrası dolar kuru ne olur? - Resim: 7
"Eğer Kılıçdaroğlu kazanırsa kur ilk anda üç nedenle düşer" diyen Eğilmez, şu ifadeleri kullandı:

1 - Ekonomi politikasında mevcuttan daha yanlış bir politika uygulanmasına imkân yok.

2 - Yeni kadrolar yıpranmamış olacağı için çok daha itibarlı olur.

3 - İlk iki nedenle dövize talep düşer, bu da kuru geriletir.